| Abonym a întrebat:

Am observat când am dat cu limba ca pe cerul gurii am niște bubite extrem de mici, nevizibile sa zic. Când dau cu mana nu simt ca e nimic, dar dacă dau cu limba simt niște bubite mici pe acolo, nu ma deranjează cu nimic dar ma îngrijorez foarte repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poate asa este gura ta big grin sau dacă înainte nu era asa, poți merge la medicul de familie. Sau poți încerca să iei glicerina cu nistatin de la farmacie și sa te dai acolo, dar nu știu cât o sa ajute.

| Abonym explică (pentru WhiteLife):

Mersi de răspuns mai aștept happy

| WhiteLife a răspuns:

Cu drag. Poate sunt persoane care au/au avut aceeași problema și te pot sfătui exact happy Multă sănătate!

| Abonym explică (pentru WhiteLife):

A dacă știi de ce am un obraz rosu, am niște cosuri/bubite pe el, nu știu ce sa fac. Sa dau cu crema?

| WhiteLife a răspuns (pentru Abonym):

Dacă ai coșuri pe fata poți folosi crema (dacă obișnuiești sa folosești o anume crema pentru coșuri, o poți pune și pe obraz). Dacă nu sunt coșuri, poate ai o iritație la ceva, sau o alergie (s-ar putea sa se lege cu ce ai scris în întrebare). Te sfătuiesc sa te duci la doctorul de familie la un control. Nu ști niciodată ce poate fi. Poate e vreo intoleranta la vreun aliment sau de la stres. El îți poate spune și îți dă tratament și te scapi (sau îți dă trimitere la dermatolog și el cu siguranță te va ajuta).

| Abonym explică (pentru WhiteLife):

A, clar. Sunt EXTREM de stresat în ultimul timp, îți mulțumesc din suflet pentru răspuns, tot respectul

| WhiteLife a răspuns:

Îmi pare rău, dar eu nu sunt doctor și nimeni nu iti poate pune un diagnostic fără un control si/sau analize. Dacă ai avut astfel de probleme în ultimul timp, se poate sa ai și ceva carente de vitamine, sau minerale, sau o dereglare hormonala, sau o dieta necorespunzătoare și astea sa fie manifestările exterioare.

| Abonym explică (pentru WhiteLife):

știu o sa reduc stresul, iar dacă nu se rezolva o sa ma duc la medic