| Dodo3 a întrebat:

Hei! Azi de dimineata la 5 am recoltat proba de urina (urocultura) si de abia la 9 am putut sa ajung la laborator! P.s : sunt "suspecta" de infectie urinara! Am auzit ca trebuie dusa in maxim 1-2, daca am dus-o mai tarziu ce are? Nu vor iesi analizele?! Funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, urina/urocultura ar fi TREBUIT dusă la laborator în MAXIM 1-2 ore pentru un rezultat cât mai "CORECT"!

"Imediat după recoltare recipientul va fi închis cu grijă şi păstrat la loc răcoros (dar nu mai mult de 2 ore) până când va fi adus la laborator.
Transportul probei
Recipientul, bine închis, pentru a nu permite scurgerea urinei va fi transportat la laborator în maxim 2 ore din momentul recoltării.

Atenţie!
Corectitudinea rezultatului este mult influenţată dacă:
Probele nu au fost recoltate conform instrucţiunilor de mai sus
Probele nu au fost aduse în maxim 2 ore de la recoltare şi nu au fost refrigerate." - SURSA :
http://www.policlinicapromed.ro/......ltur%C4%83

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Birlik65 a răspuns:

Nu are nimic, se depisteaza microbul oricum...succes!