| BlueButterfly97 a întrebat:

Hei! La analiza urocultură îmi spune și dacă am infecție urinară sau nu? Care e diferența dintre urocultură și sumar de urină?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Urocultura iti spune daca ai infectie urinara sau nu.
Mai pe scurt, urocultura iti spune ce germeni sunt in urina, iar sumarul de urina analizeaza urina din punct de vedere biochimic, nu poate decela bacteriile

| BlueButterfly97 explică (pentru AdelinaC):

Mersi frumos pentru răspuns!

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Sumarul de urina este o analiza simpla, prin care urina este analizata vizual, microscopic si cu substante chimice (dipstick). Cu ajutorul acestui test pot fi depistate din timp infectiile tractului urinar, bolile renale si cele hepatice, dar si diabetul. In cazul barbatilor, in urma uroculturii pot fi depistate si afectiuni precum prostatita sau uretrita.
Urocultura sau cultura microbiana din urina este o analiza microbiologica de laborator, menita sa descopere infectiile tractului urinar (ITU) precum cistita (inflamatia vezicii urinare din cauza bacteriilor patrunse prin uretra), nefrita (inflamatia tesutului renal) si pielonefrita (infectia localizata la nivelul cailor urinare superioare).
Text copiat de aici: https://www.medlife.ro/......-afectiuni