Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei
Azi mi-a sărit nişte ulei încins pe mâini şi pe faţă.
Mă cam ustură, însă nu pare de mers la spital. Ce să folosesc? Ceva creme\unguente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Apa in abundenta si pielea se regenereaza in timp

| RoyDupuis a răspuns:

Albus de ou, ulei de masline si crema de galbenele este foarte buna si chiar si balsamul dupa epilat cu aloe vera de la elmiplant e foarte bun:
http://www.medimfarm.ro/Content/images/modules/products/A10592.jpg

| EduNet a răspuns (pentru RoyDupuis):

Apa aplicata pe arsura poate provoca infectii. Dezinfectezi cu alcool, da ustura, apoi aplici o crema antiinflamatoare, intrebi farmacistul.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu e de mers la doctor. Însă folosește ulei de măsline 2-3 zile și îți revii mai mult ca sigur.

| anonim_4396 explică (pentru OnuOnulică):

Îmi rămân semne ceva? thinking

| OnuOnulică a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar o să treacă.

| Doub a răspuns:

Dacă nu e grav, dă-ţi cu cremă de gălbenele.
Şi multă apă rece.

| J0B0MAT a răspuns:

Pune albus de ou de mai multe ori.E cel mai bun

| R0R0 a răspuns:

Exista o crema, pe care o gasesti doar la farmacia veterinara(nu, nu imi bat joc de tine). Se numeste Asocilin, si e foarte buna la toate. Pana si la cosuri. Am incercat personal...

| Eastwood a răspuns:

Rivanol sau crema de galbenele e foarte buna!

| alexandrualind a răspuns:

Nu iti fa griji, iti trece cu apa rece dar eu nu stiu daca trebuie cu creme!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rivanol/Betadină
Am pățit la fel dar nu am folosit nimic, am lăsat așa și mi-a trecut.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! ^.^
Ţi-au rămas semne\pete\urme ceva?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Așa am crezut dar nu, nu mi-a rămas, îți trece într-o săptămână sau 2... azi o să usture puțin apoi nimic, aștepți să îți treacă.

| Holy2010 a răspuns:

Toaleta locala cu apa calduta si sapun de copii apoi spray Panthenol

| Grigore666 a răspuns:

1)Tratament cu iaurt
Iaurtul calmeaza rapid durerile provocate de arsuri. Aplicati in zona arsa cat de repede posibil, pentru a calma durerea
2)Crema de galbenele

| ღMikyღ a răspuns:

Crema de galbenele.

| SNAKECOM a răspuns:

Spalete cu apa pe fata, ulei, miere, o crema care sa nu te usture...

| TintarTehno a răspuns:

Du-te ba la spital ca maine-poimaine o sa fi lesinat prin casa!

| Cristina1412 a răspuns:

Sa nu pui apa rece ca ti se face basica, pune crema de galbenele pe rana, dupa ce ai dezinfectat-o in prealabil, cu o solutie fara alcool.

| VasyAlex a răspuns:

Stropeste-te cu apa din cand in cand.

| IoanaH a răspuns:

Cicaderm de la Ivatherm

| PustoaicaSinguratica a răspuns:

Otetul e mai bun in arsuri. ✌️

| gabrielm33 a răspuns:

O arsura usoara, gradul 1 si 2 se trece prin apa, sa raceasca zona afectata. Se poate unge cu ulei de masline, albus de ou sau se pudreaza locul uscat cu faina. Un metal rece tinut pe zona arsa calmeaza durerea.
Un foarte bun remediu este varza acra. Se aplica pe arsura o frunza de varza, inlocuindu-se mereu pana cand dispare senzatia de caldura.
Mierea este foarte buna. Se unge arsura cu miere. Indicat este ca orice arsura sa ramana libera, neacoperita, dar daca nu se poate acest lucru se pune o folie de plastic peste miere si abia apoi se bandajeaza, repetindu-se operatia dimineata si seara, dupa ce s-a spalat locul cu ceai de tei sau musetel.
Intr-un pahar de ulei se pune o lingura sau doua de bicarbonat. Se agita bine si cu lichidul rezultat se unge zona arsa. Calmeaza imediat. Se poate folosi si in cazul arsurilor solare, nu numai in cazul accidentelor din bucatarie!

| gabrielm33 a răspuns:

Aloe vera este o planta care se foloseste si la arsuri. Repetata operatia, nu raman urme si pielea se reface frumos. Aproape acelasi efect il are si o fasie de dovlecel crud!
Cartoful crud, ras poate fi pus pe o arsura sub forma de cataplasma. Acelasi efect il are si morcovul ras. Explicatia consta in necesarul de vitamine din acel loc, dar asta e alta discutie. Aceasta cataplasma cu cartof sau morcov nu lasa sa se formeze basica, dar daca totusi s-a format nu o sparge.
Sunatoarea lasata 24 ore la macerat in ulei de porumb, strecurata si unsa arsura cu acest amestec, va vindeca intr-un termen destul de scurt si fara urme vizibile arsura.
Frunza de patlagina este un bun remediu pe o arsura nu foarte grava. Se spala frunza cu apa rece si se pune pe locul cu pricina schimbandu-se mereu.
Untura de porc amestecata cu flori de galbenele facute pasta in prealabil, calmeaza si vindeca arsura.
galbenele1
Frunzele de patrunjel paserate si puse sub forma de bandaj, vor linisti senzatia de ars si vindeca repede daca se repeta procedura.
Arsurile de soare se calmeaza cu iaurt, castravete tocat, zeama de varza, pepene rosu paserat. O infuzie facuta dintr-o mana de flori de galbenele intr-o cana de apa fierbinte, lasata la racit, strecurata si tamponand zonele arse va calma senzatia de usturime.

| byanka1998 a răspuns:

Buna da-ti cu o crema de galbenele si bandajeaza cu eucoplast sau daca nu cu tifon

| 4l3x4 a răspuns:

La arsuri NU se foloseste ulei niciodata! Uleiul(de oricare ar fi) incalzeste zona si te va ustura si mai tare cea mai buna solutie este sa umezesti arsura si apoi sa pui bicarbonat de sodiu! Bicarbonatul de sodiu mentine suprafata pielii rece! asta te va ajuta!

| Cristynyca a răspuns:

Foloseste crema de galbenele
si eu am patit si a mers

| Bomboaneee a răspuns:

Lasă așa, și pune ceva rece acolo și îți trece dacă nu e grav.