| Emiliastancu19 a întrebat:

Acum 3 zile mi-a sărit ulei incins pe fata. Nu este ceva grav,dar ce-i drept am niște,, bube,, enorme, unele din ele s-au spart, altele sunt încă asa!
Ce pot face sa grăbesc vindecarea lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ai dreptate in ceea ce zici, dar sa stii ca si ce zice sabin este corect, pe net nu vorbim cu prenume de politete! in SUA de exemplu ei nici nu prea folosesc asa ceva si nu o fac pentru ca nu sunt manierati ci pentru ca nu este o cutuma in acest sens!

la noi in societate toti meltenii vor respect doar pentru ca au parul sur, desi ei vorbesc nu doar 'taraneste', dar de cele mai multe ori avand un limbaj cologvial de cele mai multe ori incorect pentru ceea ce se discuta cu o persoana straina; daca unul de 25 de ani vorbeste la per tu cu unul de 55 de ani, sa vezi ce il ia de urechi cel mai in varsta, desi de cele mai multe ori melteanul de 55 de ani (am dat aceasta varsta doar ca exemplu) vorbeste total neadecvat sau se exprima grosolan...cam asa sta in societatea romaneasca comunicarea, dar toti vor respect in exprimarea fata de ei, desi ei nu ofera acest lucru!

in ceea ce priveste platforma TPU, nu doar ca multi sunt aroganti dar unii sunt prosti de-a binelea! i-am spus unui nimic inregistrat ieri ceva concret si corect fata de ce intreba el si ce raspuns imi da el cica "iesi in... " https://www.tpu.ro/......n-fms-bun/
acest pusti naiv daca in realitate imi zicea asa ceva, ii rupeam mainile si il bateam cu propriile maini, cum le-am mai facut unora care tot asa se exprimase gresit fata de situatia raportata candva pe strada;) dar pe net toti sunt si smardoi si lipsiti de bun simt, numai spun ca abunda in prostie foarte multi dintre ei! cred ca eu sau altii trebuie sa le acceptam limbajul sau carcaterul de hahalere
dar ce sa faci daca pe aceasta platforma in top este unul dintre cei mai aroganti oameni din cati am vazut eu, 5/10 raspunsuri pe care le da acesta la care fac eu referire (cel din top) sunt cu aroganta si scarba maxima...mai are si lipsa bunului simt sa se ia de unul si de altul cand dau raspunsuri gresite, desi i-am descoperit si lui destule raspunsuri gresite, dar eu nu i-am atras niciodata atentia!
deci lor le lipsesc fie educatia, fie bunul simt, dar si o parte a inteligentei... uitand un lucru esential UN OM INTELIGENT NU VA FI SI AROGANT! deci degeaba se cred ei destepti atata timp cat sunt aroganti, sunt doar niste limitati, insa au aere cum bine spuneai!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi chiar acum la farmacie, le arati arsurile, iar farmacistii iti vor da crema /spray pentru tratamentul necesar.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca bubele cauzate de arsura sunt pe fata, recomand sa vizitezi un medic, poate poti face ceva sa nu ramai cu semne!
dupa aceea e dificil sa mergi pe la fel si fel de lasere sa scoti acele "cicatrici"

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Neopreol spray este bun pentru arsuri cauta la farmacie posibil sa fie si cremă neopreol.

| Mosotti a răspuns:

Un medic iti va spune, sau astepti ca timpul sa le vindece.
Rabdare si aia este, daca nu se poate grabi vindecarea cu ceva.

| adryang78 a răspuns:

Spray pentru arsuri. Oxymed se numește, găsești la farmacie.

| LaviniuA a răspuns:

Eu ma oparisem cu mucenici pe mana happy in prima zi am tinut comprese reci (nu direct pe piele).
M-am dat mereu cu crema grasa ca era uscata si un unguent de la farmacie. Poti sa intrebi.
Pana la urma dupa cateva zile pielea veche a cazut si dedesubt a aparut o piele noua fina si radianta happy rejuvenare happy sanatate.

p.s. vezi ca o sa vina americanu sa recomande lidocaina. Nu stiu daca merge si pe fata, dar oricum e musai sa ii dai funda, sau macar "folositor" ca altfel se supara laughing

| ValentinMihai78 a răspuns:

Medicul de familie. Veți rămâne pe viață cu urme pe față! Să nu le stoarceți.
Ceai de mușețel să folosiți pentru a vă curăța fața, cremă de gălbenele.

| sabin89 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

De ce tot vorbești tu cu "dumneavoastră"? Ai vreo explicație? Nu observi că toți ceilalți utilizatori vorbesc la persoana a doua singular? Vrei neapărat să fii o excepție pe site?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru sabin89):

Nu îți cunosc vârsta și nici nu mă interesează!
Dar, tot ce observ pe toate site-urile sociale este o lipsă totală de educație, de bun simț, respect, dar este din belșug jigniri, aere de superioritate, aere de atotștiutor și cel mai grav am observat lipsa unui dialog civilizat, bazat pe contraziceri, opinii divergente!
Pur și simplu sunt unele persoane care dacă nu ești de acord cu ei te înjură și te jignesc fără măsură, de parcă ei dețin adevărul absolut și nimeni nu are dreptul să aibă o opinie contrară!

| sabin89 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

"Nu îți cunosc vârsta"
Păi nici nu m-am referit la felul cum mi te adresezi mie, pentru că, de fapt, nici nu cred că mi te-ai adresat vreodată. Ci, la cum te adresezi în general. Te crezi singurul om educat și cu bun simț de aici de pe site? Și noi toți ceilalți suntem...cum?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru sabin89):

Eu nu mă compar cu nimeni! Fiecare este cum dorește!
Eu am fost educat și am lucrat în fabrici unde respectul era pe primul loc. Nu am lucrat și nu am fost educat să mă trag de șireturi cu nimeni, chiar dacă rețelele sociale, sunt un mediu proprice pentru a te trage de șireturi cu oricine, poți înjura pe oricine, căci oricum suntem anonimi cu toții!

| sabin89 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Bine, închei aici că deja am făcut off topic. Cer scuze celei care a pus întrebarea.

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Ai dreptate in ceea ce zici, dar sa stii ca si ce zice sabin este corect, pe net nu vorbim cu prenume de politete! in SUA de exemplu ei nici nu prea folosesc asa ceva si nu o fac pentru ca nu sunt manierati ci pentru ca nu este o cutuma in acest sens!

la noi in societate toti meltenii vor respect doar pentru ca au parul sur, desi ei vorbesc nu doar 'taraneste', dar de cele mai multe ori avand un limbaj cologvial de cele mai multe ori incorect pentru ceea ce se discuta cu o persoana straina; daca unul de 25 de ani vorbeste la per tu cu unul de 55 de ani, sa vezi ce il ia de urechi cel mai in varsta, desi de cele mai multe ori melteanul de 55 de ani (am dat aceasta varsta doar ca exemplu) vorbeste total neadecvat sau se exprima grosolan...cam asa sta in societatea romaneasca comunicarea, dar toti vor respect in exprimarea fata de ei, desi ei nu ofera acest lucru!

in ceea ce priveste platforma TPU, nu doar ca multi sunt aroganti dar unii sunt prosti de-a binelea! i-am spus unui nimic inregistrat ieri ceva concret si corect fata de ce intreba el si ce raspuns imi da el cica "iesi in... " https://www.tpu.ro/......n-fms-bun/
acest pusti naiv daca in realitate imi zicea asa ceva, ii rupeam mainile si il bateam cu propriile maini, cum le-am mai facut unora care tot asa se exprimase gresit fata de situatia raportata candva pe strada;) dar pe net toti sunt si smardoi si lipsiti de bun simt, numai spun ca abunda in prostie foarte multi dintre ei! cred ca eu sau altii trebuie sa le acceptam limbajul sau carcaterul de hahalere
dar ce sa faci daca pe aceasta platforma in top este unul dintre cei mai aroganti oameni din cati am vazut eu, 5/10 raspunsuri pe care le da acesta la care fac eu referire (cel din top) sunt cu aroganta si scarba maxima...mai are si lipsa bunului simt sa se ia de unul si de altul cand dau raspunsuri gresite, desi i-am descoperit si lui destule raspunsuri gresite, dar eu nu i-am atras niciodata atentia!
deci lor le lipsesc fie educatia, fie bunul simt, dar si o parte a inteligentei... uitand un lucru esential UN OM INTELIGENT NU VA FI SI AROGANT! deci degeaba se cred ei destepti atata timp cat sunt aroganti, sunt doar niste limitati, insa au aere cum bine spuneai!

| Cavaler001 a răspuns:

Mergi la farmacie și chiar la dr.
Știu că e un spray care se folosește pentru arsuri, dar mergi la dr mai repede.

| vasileparnaie a răspuns:

Mai bine speli vasele de acum incolo