| ScumpikaTha a întrebat:

Hei buna! In ce consta menstruatia? Ce se intampla? Cum se desfasoara tot? Vreau mai detaliat pentru. ca ma tem!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Scarlett011243 a răspuns:

Menstruatia este o pierdere lunara de sange uterin, care apare la fiecare 28 de zile (pot fi uneori si 30, 35, fara sa fie neaparat o problema), pe o durata de 3-5 zile. Cand trebuie sa ne ingrijoram? Cand sangerarea depaseste 7 zile (menoragie), cand menstruatia este insotita de dureri mari (dismenoree), cand ciclul este neregulat (apare la intervale mai mici sau mai mari de timp) sau cand lipseste de tot (amenoree secundara sau primara).
Funda?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici un articol:
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/menstra_1755
Pa, pa.

| XDarkAngel a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa te temi!
Intre varstele de 11-14 ani apare menstruatia. Mai inainte de menstruatie apare secretia vaginala, un lichid alb-galben lipicios. Pentru ala nu trebuie neaparat tampon, dar e indicat. Deci menstruatia inseamna ca de cand o sa iti vina poti face copii. Tresa-ti vina pana la 14 ani, maxim pana implinesti 15 (dar asta nu inseamna ca esti mai putin dezvoltata). O sa te trezesti cu sange pe chiloti, dar nu trebuie sa te alarmezi. Schimbi chilotii si-ti pui un absorvant. Dar depinde de fata in ce perioada a lunii iti apare (odata pe luna vine) si cat dureaza. Poate sa dureze si diferit. Cand esti pe ciclu nu e indicat sa faci baie (deloc), sa stai mult la soare sau sa stai cu fundul pe beton rece sau ceva rece. Daca iti intarzie ciclu inseamna ca esti insarcinata, dar daca iti intarzie in primele luni nu se intampla nimic, el trebuie sa se fixeze.
Sper ca ti-am fost de folos, bafta big grin.

| alisuc a răspuns:

Nu te teme nu e nimica special te doare burta nu ai chif de nimic trebuie sa folosesti absobante sau tampoane dar stai linistita si nu te ingrijora