| briana_9376 a întrebat:

Hei buna vreau sa va intreb ceva destul de urcent si VA ROG ajutati-ma! dec tuata lumea ma bate la cap ca sunt prea slaba si e destul de adevarat adica am 7 ani si 17-18 kilograme...am incercat sa ma ingas dar pur si simplu ni mai am pofta de mancare adica si anul trecut aveam 19-20 de kilograme...mama mi-a dat si pastile si siropuri pentru pofta de mancare dar nu prea au efect ce as putea face adica am si lipsa de calciu si doctoritamia dat niste injecti dar dor asa am facut vreo doua si dupa aia i-am promis lu mami ca am sa mananc dar nu mie foame deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

7 ani si 17-18 kg? :O si un bat e mai gras :O
Crezi ca daca nu ai pofta de mancare e un motiv ca sa nu mananci? Mnanca nu conteaza de pofta.
Dar, asta nu poate fi numai din cauza ta. Poate fi si din cauza mancarurilor tale. Nu iti plac, si organismul prefera sa nu mai manance deloc decat sa manance ce face mama ta.
Roag-o sa schimbe mancarurile, sa faca altceva nou, si poate asa va merge.
Sirop pentru pofta de mancare? Naaah. Nu merge deloc ala. Te duci la farmacie si cumperi vitamina A si C. Si, mai e un fel de ciocolata, tot de la farmacie se ia, este foarte buna, si la gust, dar contine multe vitamine care iti da pofta de mankare.
Daca nu ai pofta de mancare mananca fara pofta, ca nu mori, in sensul ca tu trebuie sa te mai ingrasi, adica deloc nu mi se pare frumos, si la propriu si figurat, ca o fata sa aiba 17-18 kg straight face Tu esti stapana pe corpul tau, si daca nu ii e pofta lui, sa-ti fie tie, si baga in tine mult, pana te ingrasihappy
funda?

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

-kilograme eventual kg
Mananca multe dulciuri si cumpara pastile pentru calciu
Chiar esti prea slaba!

| Zăppă a răspuns:

Ia cavit :d tongue

| KoreaJapan a răspuns:

Lasa fata ca nu e nimic (apropo, se scrie kilograme). Eu eram clasa a doua si aveam 20 kg laughing si acum trec a opta si am 47. nu iti afecteaza sanatatea,unii oameni exagereaza, iar daca mama ta face acelasi lucru, explica-i ca nu e bine. e rau doar daca cineva are 18 kg pe la 13 ani. atunci da,e o problema. Nu cred ca ai vreo problema cu pofta de mancare. obisnuiesti sa faci miscare dupa masa? obisnuiesti sa nu prea mananci multe grasimi? cam astea sunt cauzele,,problemei'' tale. dar eu iti spun sa nu te ingrijorezi. eu am fost, sunt, si voi fi sanatoasa. happy

| MACookie02 a răspuns:

Faptul ca ai 17-18 nu ma intereseaza deloc, deoarecenai spus si inaltimea.Trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat in inaltime.De ex:daca ai 17 kg, trebuie sa ai 1.27 cm in ianltime. Faptul ca nu prea iti vine sa mananci este f grav asa ca du-te si fa-ti niste analize la ficat si al pancreas si analize pentru boli din astea gen ulcer, gastrita chestii dastea.Nu vreau sa te ingrijorez dar s-ar putea sa ai o boala de care nu o sa poti sa scapi daca nu o vindeci la timp.

| Anonima568 a răspuns:

Stai linistita, asa eram si eu, dar eu la 9 ani aveam 18 kg... nu mai stiu cate aveam la 7 thinking, dar eram ff slaba

| nikywillrock a răspuns:

Eu in clasa a 2-a aveam 20 kg...deci tot vreo 7-8 ani
Acum am 17 ani si in jur de 45 big grin(ceea ce e putin), poate asa esti tu, ai doar 7 ani o sa ai timp sa te ingrasi,fiecare e diferit.
Totusi lipsa de calciu e o problema,si mama aia a ta ar trebui sa te mai lase in pace ca siropurile pentru "pofta de mancare" nu e o scuza,nu sunt sanatoase si de altfel nici o alternativa,iar pofta de mancare vine mancand. Cere-i sa iti faca de mancare ce iti place tie cel mai mult (in afara de dulciuri, ca alea nu-s de mancare) si zii sa mai schimbe meniurile si sa le faca sa arate apetisante, mai bine decat sa te indoape cu pastile.

| 4Life a răspuns:

Nimic stai linistita asa cum esti ca daca te vei ingrasa o sa iti para rau.Si e mai frumoasa sa fi slaba decat grasa; bucurate de viata ta asa cum esti

| BlackScribble a răspuns:

Dar ce inaltime ai?

| LG_3455 a răspuns:

Incearca sa mananci fortat.si eu eram f slab, si am inceput sa mananc toate mesele+gustari si acum m-am mai ingrasat.Incearca sa mananci ce-ti place tie nu ce iti impun altii happy