| anonim_4396 a întrebat:

Hei... bunica are 57 de ani, si o ia mai mereu ametelile. Eu am aflat ca e de la meno-pauza. dar nu stiu ce sa fac, mi-e frica crying Nu vreau s-o mai ia iar ametelile. Raspuns urgent! FUNDA (logic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Nu intra in panica! Doar avand o atitudine pozitiva o vei putea sustine moral pe bunica ta. Si crede-ma, chiar are nevoie de incurajare din partea ta, si a celorlalti din jurul ei! Pentru ca altfel, ii transmiteti si ei starea de panica.
Ai curaj, caci bunica ta nu are o varsta atat de inaintata, chiar este inca tanara, si nu cred ca sa fie vorba despre ceva grav. Eu tind sa cred ca poate fi o mica problema legata de tensiune, lucru destul de intalnit chiar si la persoane cu mult mai tinere.
Si daca este asa, problema se rezolva cu un simplu tratament.
Si eu am stat de multe ori cu teama in suflet pentru mama mea, cand se intampla sa aiba astfel de ameteli, dar s-a dovedit in timp ca nu a fost ceva grav, iar acum are aproape 82 de ani, si chiar se simte bine.
Hai, alunga gandurile negre, si fii optimista, da-i din curajul tau si bunicii tale!happy

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nimic atat de grav. menopauza este o stare fiziologica care aduce cu ea mici neplaceri, dar nu este periculoasa. Daca bunica ta nu are probleme cu inima, cu tensiunea sau diabet, anemie, etc, totul va fi in regula. Nu trebuie sa faci nimic, daca mai ameteste, aseaz-o pe un scaun sau pe pat pana ii trece si gata.

| DiannaDia a răspuns:

De ce nu mergi la un doctor cu ea. el va sti ce e de facut. Noi nu putem sa iti spuneam nimic. Succes!

| Azµre a răspuns:

Tensiunea mică sau mare, să se ducă la un consult la medicul de familie.

| foxsilver a răspuns:

Draga mea, cauzele pot fi multiple, ca atare parerea unui medic ar fi cu mult mai avizata decat orice sfat ti-am da noi, deci cred ca este necesar un consult medical, si asta cat mai repede.
Sanatate multa!

| RebelaEmo a răspuns (pentru foxsilver):

Maine va face o programare pentru MARTI. Dar mie mi-e frica acum...

| Raniia a răspuns (pentru RebelaEmo):

Este minunat ca esti atat de ingrijorata pentru bunicuta ta.Simptomele ce se manifesta la instalarea menopauzei sunt-bufeuri de caldura cu senzatie de caldura brusca pe fata si gat, insotitta de transpiratii si fisoane, palpitatii.Linisteste-te poate este menopauza.Marti se va confirma un diagnostic si va primi tratamentul potrivit.Totul va fi bine si te vei bucura din nou cu bunicuta ta.Iti doresc o noapte linistita si la bunicuta ta sanatate multa!

| RebelaEmo a răspuns (pentru foxsilver):

:* Multumesc pentru raspuns :*

| foxsilver a răspuns (pentru RebelaEmo):

Cu placere!happy

| foxsilver a răspuns (pentru RebelaEmo):

Nu intra in panica! Doar avand o atitudine pozitiva o vei putea sustine moral pe bunica ta. Si crede-ma, chiar are nevoie de incurajare din partea ta, si a celorlalti din jurul ei! Pentru ca altfel, ii transmiteti si ei starea de panica.
Ai curaj, caci bunica ta nu are o varsta atat de inaintata, chiar este inca tanara, si nu cred ca sa fie vorba despre ceva grav. Eu tind sa cred ca poate fi o mica problema legata de tensiune, lucru destul de intalnit chiar si la persoane cu mult mai tinere.
Si daca este asa, problema se rezolva cu un simplu tratament.
Si eu am stat de multe ori cu teama in suflet pentru mama mea, cand se intampla sa aiba astfel de ameteli, dar s-a dovedit in timp ca nu a fost ceva grav, iar acum are aproape 82 de ani, si chiar se simte bine.
Hai, alunga gandurile negre, si fii optimista, da-i din curajul tau si bunicii tale!happy

| zHeArTz a răspuns:

Exista doctori happy

| RebelaEmo a răspuns:

Menopauza*

| AlexanderDetox a răspuns:

Daca mai esti interesata de raspunsuri, zeolitul este totodata un bun remediu pentru bunica ta. Zeolit ajuta foarte mult organismul la detoxifiere, actioneaza ca un burete ce absoarbe mizeriile din organism si le elimina. Totodata, organsimul primeste cantitatea necesara de minerale, de calciu, sodiu, potasiu si magneziu. Ajuta la reglarea tensiunii, sa o mentina la un nivel normal, ajuta la oxigenarea creierului, adica la problema cu ametelile, si mai are multe alte beneficii pentru sanatate. alex_allstars@yahoo.com sau 0364140789 pentru detalii.