| daniela17 a întrebat:

Ma dor ochi tot mereu si ametesc foarte des si cred ca au legatura durerea de ochisi ametelile dar nu stiu ce sa fac pentru ca nu prea vreau sa port ochelari...nu stiu ce sa fac .imi ziceti voi?big grin::*:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

Datorita faptului ca petreci multe ore in fata calc iar somn mai pai ...globii oculari sunt supusi unei presiuni prea mari iar de aici si ametelile... e un fel de tensiune oculara care e mai nefasta decat cea arteriala.Asa ca fa pauze mai lungi si consulta neaparat si un oftalmolog.

12 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Suprasolicitarea ochilor in fata calculatorului, a soarelui, a tv pot cauza ameteli si dureri de ochi.Nu este obligatoriu sa porti ochelari, iti poate da lentile de contact si totul va fi ok.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog si te rog sa-i urmezi intocmai indicatiile pentru a nu avea probleme grave mai tarziu.

| elena a răspuns:

PC este cel mai mare dusman al ochilor...nu trebuie sa te temi de ochelari, sunt benefici... s-ar putea sa fii mai interesanta cu ei...
PC-ul influenteaza si culoarea tenului...scuze...ca de mort.

| emima a răspuns:

Poiu nu sta asa decat sa suporty durerile si ametelile mai bine porty ochelari sau lentile de contact mergi cat mai repede la oftamologie

| Andrei_6051 a răspuns:

Daca vrei sa iti dispara durerile de ochi si sa nu porti ochelari afla mai multe aici http://tinyurl.com/m5rzz9

| funnymantm a răspuns:

Pei da, durerile de cap si ameteliile pot fi cauzate de ochii, Nu prea putem sa iti dam un raspuns, doar daca te duci la un medic si ne anunti tu pe noi big grin.

| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

Nu-i asa de rau sa porti ochelari, dar daca nu vrei sa porti nu mai sta mult la Pc sau cu ochii bagati in tv. du-te la un oftalmolog si poate sa-ti dea lentile de contact.Ps:am si eu ochelari din clasa 5 si acum vad mult mai bine si pot sta pana tarziu la pc sau la tv.

| Andreea_7493 a răspuns:

Daca te dor ochii mereu, eu zic sa te duci la doctor intai sa vezi ce ai, si daca trebuie du-te la oftalmolog tongue sigur o sa te ajute.Nu e chiar asa de rau sa porti ochelari tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Daniela17, eu ti-as recomanda sa fac un control oftamologic si daca tot nu vrei sa porti ochelari poti sa iti faci lentile de contact

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu port ochelari si du-te la docto. cand vei fi mare te vei uita rau de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Siti speli ochii mai des happy

| alexa_4912 a răspuns:

Pai, daca stai prea mult in fata calculatorului, a TV-ului, sau daca stai afara in soare, atunci sigur te dor ochii. Unii, mai au si ameteli asa ca tine. Nu-i nevoie sa porti ochelari, poti sa incerci si lentile, da' te costa mai mult. Si totusi, ce daca porti ochelari? E cool! Arata super daca ti-i alegi pe cei potriviti. Care-ti plac. Si stai linistita! Nu esti tu singura care poarta ochelari din toata lumea!