| Anna_8414 a întrebat:

Hei, de cateva zile ma doare cam cate 2-3 minute in partea dreapta. nu ma doare foarte tare. dar ma cam doare straight face. si mi-e foarte frica, nu am simptome de apendicita. ( am citit pe net ca este vorba si despre varsaturi greata si altele ). ce credeti ca e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brâncuşi a răspuns:

Poate e ceva mai puţin grav, splina se află în stânga poate ai tu vreo problemă toracică sau o indigestie dar acestea se întâmplă la nivelul stomacului nu în partea dreaptă dacă durerea persistă nu mai sta, du-te direct la doctor în ziua de astăzi eşti bolnav şi nici nu dai de seamă.
Sper să nu ai nimic, o seară frumoasă!

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poate să fie o răcelă a trompelor, sau ceva la ficat, fiere sau un deranj intestinal. Dacă această durere persistă mergi urgent la medic.Multă sanătate.

| Xennofull a răspuns:

Zic sa mergi la un medic specialist si afli exact ce e.

| lucian_2018 a răspuns:

Te doar in timp ce mergi sau cand stai pe loc?
Daca mergi e posibil sa fie apendicita, dar nu te lua dupa ce zice unu altu ( personal nu sunt doctor si vorbesc din cunostintele mele)
Du-te la un control pentru a afla ce ai cu adevarat. Nu o sa doarawinking

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Varsaturile si greata pot sa apara in stadiile avansate. Depinde mult unde mai exact in partea dreapta te doare. Poate sa fie la imbinarea cu piciorul si atunci foarte probabil e apendicita in faza incipienta sau poate sa fie sub coasta datorita ficatului marit sau din alte cauze. Viziteaza totusi un medic, pentru ca daca e un inceput de apendicita si nu o tratezi - risti foarte mult. Si mie mi-a fost frica de operatie, dar acum cu laparoscop se fac mult mai usor ca inainte si nici nu ramane cine stie ce semn - asta daca o operezi din timp. Daca astepti pana dai in peritonita - atunci nu prea au alternative decat sa te deschida si sa curate. Taietura in cazul asta e mult mai mare, operatia mai grea, injectii cu antibiotice multe din cauza riscului de septicemie, recuperare de mai mare durata - in fine, ai prins ideea. Controlul e intotdeauna sfant!

Răspuns utilizator avertizat
| Pisiiiii a răspuns:

Hei..si pe mine mă durea acum 2-3 saptamâni..tot 2-3 minute, era suportabil.dar durea..am fost la un control, la medic..si aveam apendicită.(in seara de revelionstraight facestraight face, atunci a fost mai insuportabil)..eu nu am avut nici varsaturi, nici greata..doar o mica durere. apendicită se poate inflama si extinde, asa a du-te cat mai repede la un control!happy succes!

| mery1934 a răspuns:

Buna! Si eu am avut odata aceeasi problema si s-a dovedit a fi doar o indigestie.S-ar putea sa fie la fel si in cazul tau, dar depinde cat de jos te doare, deoarece ai putea sa te gandesti la apendicita doar daca te doare chiar langa osul soldului, desi uneori durerea poate radia.Dar ca sa fii linistita, poti sa intri pe acest site https://www.earlydoc.com/ unde poti sa-ti spui simptomele, si vei afla posibila cauza.Totusi,daca durerea persista, ar fi indicat sa mergi la medic, deoarece poate fii ceva serios. Sper ca te-am ajutat! Pa! :*

Răspuns utilizator avertizat
| Iddi17 a răspuns:

Pfoai acolo mă doare şi pe mine de câteva zile, pe mine mă doare mult timp şi tare, adică nu foarte tare dar cât de cât suportabil. În fine, am întrebat şi eu mai înainte şi nu prea am înteles de ce. Dar cred că e de la prostiile pe care mi le cumpăr că mă doare de când am început şcoala. Poate nici tu nu le agreezi. nu ştiu ce pot să zic. Şi eu am citit pe net mai înainte şi citisem ceva de ficat mărit sau alte chestii legate de ficat...

Mâine nu îmi mai cumpăr nimic, îmi iau un fruct ceva şi o să văd dacă mă mai doare. Încearcă şi tu.
Sper că te-am ajutat.
Pa-pa:*

| Cristiano_Cristian_1995_YkyT a răspuns:

Nu o sa treaca trebuie sa iti faca doar o operatie asa mi-a facut si mie no sa te doara deloc serios

Răspuns utilizator avertizat