| Ponce a întrebat:

De cateva zile, ma doare in spate (partea dreapta) la rinichi. Faza este ca, nu ma doare tare, dar, durere se extinde pana langa buric. Mentin ca nu am avut apendicita, si nu, nu am nici-o stare care sa indice apendicita. (varsaturi, dureri, etc). Astept un raspuns concret, mi-e frica de apendicita. ca orice om!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristian100 a răspuns:

Noaptea nu dormii cu salele goale.Ca te racesti la rinichi si te doare si cand te pisi. Poate ai doar febra musculara mananca banane sa iti treaca febra musculara pentru ca umple potasiu din corp.Sau te poate durea si ca ai facut o miscare brusca si ti s-a prins un nerv. Poate si de la stat pe scaun. Poate ti se fac pietre la rinichi de la apa minerala. sper ca te-am ajutat. Funda?

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi o colica renala data fie deo infectie, fie de o piatra care se elimina. Ar fi bine sa ajungi la un medic in viitorul apropiat. http://www.i-medic.ro/boli/colica-renala

| Ponce explică (pentru doctoressa):

Cam astea le am.(stari)
- Tenesme vezicale (senzatia de urinare incompleta).
Semnele generale sunt:
- Bolnavul este palid, transpirat, agitat, cautand o pozitie antalgica (prin care sa reduca intensitatea durerii);
- Starea febrila demonstreaza aparitia infectiei urinare supraadaugate, favorizata de incetinirea circulatiei sangelui la nivel renal. Aparitia infectiei reprezinta un element de mare risc, colica renala devenind astfel un caz de urgenta urologica.
Semne digestive (nu apar in toate cazurile):
- Meteorism abdominal (balonare);

Răspuns utilizator avertizat
| Ponce explică:

Faza e ca nu ma doare rau la spate, si nici langa buric. langa buric practic doar ma inteapa uneori. (odata la 5 ore/sau, stiu eu.). Cineva mi-a spus ca poate sa fie din cauza stomacului, unele stari seamana cu apendicita (din cauza stomacului). Multumesc de raspunsuri, mai astept si altele.

| spy99 a răspuns:

Salut s-ar putea sa fii racit la spate du-te la un doctor sa te consulte sau bea mult ceai de musetel!