Întrebare recomandată | EJxJtK a întrebat:

Hei...deci,am aflat azi ca am luat paduchi... weekendu trecut am fost la munte,cabane etc. probabil de acolo, si nu prea vreau ca la scoala,mai ales ca ma mut in alta clasa, sa ma verifice in cap si sa stie toti ca am paduchi. Cum pot scapa de ei cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Toarna-ti țuică pe cap sau alcool.

| NameHarris a răspuns:

Acuma eu ce sa zic unu zice ca cu motorina altu cu benzina si petrol happy eu iti recomand sa mergi in peco sa le inceri pe toate

| Danişor a răspuns:

Ai cateva variante: spune-le parintilor tai sa te duca la un doctor, tunde-te sau foloseste produse de la farmacie. E simplu te duci la farmacie le spui problema si iti recomanda produsele...

| վፀiፀፀ a răspuns:

La farmacie sunt tot felul de șampoane care te scapă de păduchi. Cumpără-ți și după ce te speli pe cap pieptănă-ți foarte bine părul cu un piaptăn des pentru a scăpa de ouăle păduchilor. Cu cât o faci mai repede cu atât mai bine pentru că păduchii se înmulțesc rapid.
Baftă!

| StJimmy a răspuns:

Rade-te dracu in cap

| anonim191 a răspuns:

Te duci la farmacie si cumperi sampon pentru asa ceva. uita-te pe net si vezi denumirile la sampoane pentru pediculoza

| Rapidistu47 a răspuns:

O metoda babeasca e sa te dai cu benzina. (nu stiu daca merge chiar sigur).
O alta metoda e sa te speli cu sapon cu urzica sau sapon cu menta.
Daca nu te duci la farmacie si iti da acolo un sapon.
Ce-a mai recomandata optiune este a 3-a.

| archas a răspuns:

Du-te la farmacie sa vezi ce au, si cu petrol te poti scapa de ei!

| EJxJtK explică:

Am citit despre sampoane si spray-uri...si am vazut ca nu stiu cate saptamani te dai cu ele...imi trebuie ceva cu efect rapid

| yellowalien a răspuns (pentru EJxJtK):

Caută în farmacii soluția anti păduchi Paranix. E ușor de folosit și nu implică riscuri pentru tine pentru că nu e toxică. Nu omoară păduchii prin intoxicare ci îi deshidratează. Îți spun din experiență, nepoțeii mei au avut astă iarnă păduchi și cu asta i-am tratat.
Spală la temperatură cât mai mare toate hainele cu care ai intrat în contact, pentru a evita reîmprăștierea ulterioară a paraziților. Aruncă elasticele de păr, bentițele, pieptenele/ peria sau fierbe-le.
Soluția Paranix se aplică o dată și apoi încă o dată la 2 săptămâni distanță, pentru a ucide eventualii paraziți apăruți între timp din ouăle depuse care au reușit să supraviețuiască primului tratament.
Totuși, mai este un aspect de care trebuie să ții cont. După ce te dai cu soluția asta, piaptănă-te foarte bine cu un pieptene des (sunt și la farmacie din câte am înțeles) pentru că ouăle de păduchi se depun pe firul de păr și sunt prinse cu un fel de adeziv și de asta se desprind tare greu. Roag-o pe mama ta sau orice rudă/prietenă care are răbdare să îți ia tot părul și scalpul la verificat și să îți "pigulească" ouăle de păduchi de pe firele de păr.
Repetă verificarea și și pigulirea după cea de-a 2-a spălare cu paranix.
Este important să îndepărtezi ouăle din mai multe motive: 1. pot supraviețui tratamentului (există șanse), 2. nu se iau la spălat și rămâi cu ele pe păr foarte mult timp chiar dacă sunt inactive și 3. SE VĂD! ok, nu se văd din elicopter dar ai șanse să se vadă la controlul de la început de an, ceea ce nu cred că îți dorești tongue
Stai liniștită, au mai fost și alți copii care au luat păduchi! Vei scăpa și tu de ei cu siguranță! happy
Mult succes!

| americanu00334567 a răspuns:

Spala-te pe cap cu clor laughing)) merge! laughing nu scuze glumeam este un fel de praf de dat si ala indeparteaza puricii si paduchii la farmacie! (doar ca sunt pentru animale) sincer cu atat te pot ajuta sper ca te-am ajutat.Bafta la scos paduchi

| Alexutza27 a răspuns:

Acum o luna a venit la mine o verisoara cu paduchi. Cand am aflat, mi-am dat tot parul cu ulei de masline si l-am infasurat cu o folie de plastic (din alea de care se folosesc la bucatarie) dimineata m-am spalat si nu parea sa mai am nimic dar pentru siguranta mama a cumparat de la farmacie o solutie pentru paduchi si pe langa solutie iti dadea si un pieptene fooooarte des cu care te dai dupa. mergi la farmacie si ceri ceva pentru paduchi. are actiune imediata nu cateva saptamani. te dai o data si gata. costa cam 35 de lei solutiile de la farmacie

| Andrei22m a răspuns:

Fratele meu a venit din tabara cu ei si initial m-a apucat rasul. Apoi mi-am dat seama ca pot sa-i iau si eu de la el si solutia care a functionat cel mai bine la el a fost Paranix. il gasesti peste tot si e un sampon. Chiar a fost eficient

| Cristina1275778 a răspuns:

Ai putea sa iti iei un sampon impotriva paduchilor sau cu motorina, in nici un caz petrol

| Emmy567 a răspuns:

Te de cineva cu vata cu otet pe ea la radacina apoi pe restul parului. Dupa iti pui o casca din aia de plastic si un prosop peste. Si eu am acum paduchi si fac asta in fiecare seara si dimineata imi dau jos casca si ma spal pe cap.

| SurpriseMotherfucker a răspuns:

Și eu am avut când eram mai mică laughing Păi idk spală-te pe cap mai rar, pentru că ei trag la un păr curat. Mai dă cu gaz în unele seri și caută și în farmacii ceva thinking

| maria2704 a răspuns:

Incearca acest site: http://baby.unica.ro/......08417.html Poate te va ajuta mult succes.

| Maria2301 a răspuns:

Date cu petrol in tot capul iar apoi infasoara-ti capul timp de 30-60 min cu o punga. Apoi spala-te pe cap.Repeta asa inca o data si scapi definitiv

| Bulina2604 a răspuns:

Exista sampoane si sprei-uri pe care le poti gasi de la farmacii. Si incearca sa nu te scarpini prea tare.