| scx a întrebat:

Hei guys,azi am fost la dentist pentru o carie. Mi-a curatat acolo inauntru si a pus o plomba preventiva a zis ceva gen ca e medicament, si sa revin peste o saptamana sa puna pe cea definitiva. Chestia e ca ma doare ca si inainte,nu stiu daca pot rezista o saptamana, ce sa fac sa iau calmante si sa astept pana saptamana viitoare sau sa il sun si sa ii spun problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă au fost curăţate suficient de bine canalele radiculare, atunci durerea ar trebui să cedea în 1-2 zile!
Mai ai răbdare puţin :)

Dacă durerea persistă mai mult de 2-3 zile, atunci, cel mai probabil, este vorba de o infecţie şi nervul NU a fost "omorât" ( altfel NU te-ar durea )!

În acest caz, probabil că NU au fost curăţate suficient de bine canalele radiculare - vezi detalii la linkul :
http://www.colgate.ro/......tment.cvsp
TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog.

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| AggroVv a răspuns:

"Plomba" aceea poate nu a fost fixata bine sau caria este mai insistenta.
Daca te doare NU ezita, spune-le parintilor tai sau daca ai 18+ ani contacteaza-ti direct dentistul pana nu se agraveaza.
O chestie de adaugat, ti-a zis cumva SA NU BEI APA SI SA NU MANANCI pentru x ore? Iar tu ai mancat fix imediat dupa? Daca da atunci inseamna ca plomba s-a slabit si acum intra diferite mancaruri, dulciuri s.a.