| Anonima784 a întrebat:

Hei! Ideea este că vreau să slabesc, să mă tonifiez, am celulită. Atunci cand mănâc sanatos, la sfârșitul zilei observ ca nu am mancat destule proteine. Ideea este ca nu as vrea sa mananc carne, doar pește, dar nu am suficiente proteine pentru a mă ajuta să slăbesc. Întrebarea este daca este bine să consum proteine de la MyProtein, mă gândeam să dau comandă, câteva arome, îndulcitori și o punga de proteine (Impact whey protein). (proteinele le voi adauga in ovăz la micul dejun). Ce părere aveți? PS. sunt fată, 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Proteinele trecute prin fabrică, nu te ajută să slăbești.

| Anonima784 explică (pentru sadrian46):

Am nevoie pentru a-mi completa necesarul zilnic de proteine

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonima784):

Pe ce te bazezi când spui asta?
Dacă vrei proteine în plus, atunci pește, carne, brânză, lapte, fasole, iar nu zer trecut prin fabrică.

| Anonima784 explică (pentru sadrian46):

După cum am menționat în întrebare că nu doresc să mai consum carne excepție făcând peștele. Și eu de unde ar trebui sa am atâtea proteine, doar din pește? Plus ca nu pot să mănânc in fiecare zi același lucru... Ideea era așa, să imi fac in fiecare dimineață ovaz cu o cupă de proteine, fructe, semințe, la prânz o salată cu ton/ orez cu legume si file de somon/ ou cu spanac ( carnea din comerț nu este bună, injectată si din acest motiv nu mai doresc să consum)... Înțeleg ce spuneți ca proteinele din zer sunt trecute prin fabrica si poate nu sunt atât de sănătoase, dar eu doresc să slăbesc și proteinele mă ajută in cazul acesta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonima784):

Dar eu doresc să slăbesc și proteinele mă ajută in cazul acesta.
Dacă dta crezi că consumul de proteine te ajută la slăbire, eu nu am cum să te contrazic. Continui să afirm, ceea ce susțin experți în domeniu, că proteinele de tipul whey, utlizate de sportivi, sunt o mâncare deficitară, lipsită de elemente nutritive esențiale. și nu face bine organismului. Dacă dta dorești neapărat să consumi, eu nu te pot opri, dar eu nu recomand.