| anonim_4396 a întrebat:

Ok,deci faza e ca am racit alaltăieri, o răceală simpla de vara unde stranut de vreo 10 ori pe zi si imi curge nasul. Mi-am cumpărat theraflu ieri si am băut unul la 2 dupa-amiaza si altul la 9 seara. Aseară la 9 înainte sa beau theraflu,am mâncat pui la grill cu branzica si o nectarina apoi am baut theraflu. Toate bune si frumoase, deja parca ma simteam mai bine, insa la 5 dimineața (adică azi) am varsat ceva amar si parca era nectarina aceea pe care o mâncasem seara. După ce m-am potolit, am adormit până acum la 7 dimineața cand ma trezesc iar din somn cu o caldura foarte mare in corp și din nou am varsat aceeași chestie. Acum ma simt bine...pe lângă faptul ca imi este foarte somn, însă mi-e frica sa ma culc deoarece simptomele pot aparea din nou.

Ce pot lua in situația de fata sa nu mai vărs?
La ora 15 trebuie sa mă duc neapărat la legislație si imi este frica ca o sa ma apuce pe-acolo aceste simptome. Ce sfat imi dati?

Mulțumesc frumos!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Somnu este baza cand esti bonav atunci se activeaza sistemul imunitar, nu opri febra cea mai prostie sa opresti sistemul imunitar,medicamentele nu distrug virusi,sistemul tau i distrug daca tu il opresti logic ca nu va putea sa se lupte,bea multe iaurturi, miere, usturoi, legume, fructe crude, ceai, supa de pui, nu mai baga atata otrava in tine

| Allexandra112 a răspuns:

In primul rand, incerca sa te imbraci gros sa transpiri pentru a elimina din corp. Seara nu sunt bune frunctele ca se zice ca ele fermenteaza, incerca sa te odihnesti nu cred ca ai ce sa patesti...

| RAY a răspuns (pentru Allexandra112):

Fructele fermenteaza unde? fructele sunt 99% apa unde fermenteaza apa? sa stiu si eu

| TonyBarbu a răspuns:

Mănâncă ceva uscat(biscuiţi, pufuleţi, covrig...). Faptul că îţi era cald, este bine, se elimină raceala din corp. Făţi un duş fiebinte şi mai bea un Theraflu. Nu cred că o să mai verşi.

| RAY a răspuns (pentru TonyBarbu):

Cand tranpiri nu se elimina nici o raceala,virusi distrusi se elmina prin urina, transpiratia racoreste corpul cum sa opresti asa ceva,ceea ce ai scris tu acolo deshidtreaza corpul lasandul fara apa,corpul are nevoie de lichide nu de pufuleti =cancer, biscuti =zahar care misoreaza puterea sistemului imunitar,corvrigi -carbohidtrati care cresc insulina degaba, faza cu dusul fierbinte pentru ce, daca stain caldura te vindeci mai repede, nu are nici o importanta corpul creste temperatura cum vrea el, daca o cresti tu brusc mai rau faci la plamani dai in pnemonie

| wizzkid a răspuns:

Problema este branza, sa nu mai consumi lactate inainte/dupa ce iei un medicament, au reactie medicamentele cu laptele

| RAY a răspuns (pentru wizzkid):

Laptele este calciu, calciu nu are nici o legatura cu medicamentele, din contra lactatele cresc puterea sistemului imunitar prin protobiotice care si recomand, microbi aia buni din burtica noastra, singurul fruct care interfereaza cu medicamentele este grefuitul, pentru bonavi care iau medicamente pentru diabet