| yayayaya a întrebat:

Hei lume..sunt fata.și am.15 ani, sunt foarte complexata de culoarea pielii mele..deoarece este mai închisă..as vrea niște sfaturi prin care as putea sa o mai deschid..chiar nu mai suport sa o am asa. ( nu vreau rasp de genu: e frum sa ai pielea mai închisă..altele merg la solara pentru asta) help me..pls..dau funda xD

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Pentru că te-ai hotărât să nu faci nimic pentru complexul tău îți spun doar că nu există soluție pentru schimbarea culorii pielii. Vestea bună e că ai doar 15 ani si garantez că o să-ti treaca. Te înțeleg totuși pentru că și eu la 15 ani aveam complexe.
Prin alegerea îmbrăcăminții, pieptănăturii, machiajului, accesoriilor (fără ca sa coste mult) ai putea diminua mult culoarea tenului care te deranjează acum. Ai putea studia niște chipuri plăcute care au culoarea ta pe Google ca sa vezi cum fac ele. Vei remarca in acele fotografii că respectivele femei sunt mindre de ele.
Bănuiesc că în spatele tristeții tale pot fi și niște deștepți cu care ai de-a face și care în prostia lor te fac să te simți prost. Nu o să te consoleze prea mult, dar vezi că noi cei de aici votăm cu tine :-)
Succes și bună inspirație!

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am cunoscut cindva o fata, tot de 15 ani. Era de o frumusete rara la chip, iar corpul parea a fi sculptat de un sculptor renumit. Avea un singur "defect", era micuta de statura, 1.45 m inaltime, si se complexa foarte mult din cauza asta. Uneori ii ziceam sa se uite in oglinda sa vada cum e, ea vedea doar faptul ca era mica, nu ca era de o frumusete rara.
Si ce daca ai culoarea pielii inchisa? Era mai bine cu ea deschisa si cu un IQ mai slab, sau cu o infatisare mai putin atragatoare? Sau cu un zimbet strimb, cauzat de cine stie ce defect din nastere? Fii fericita asa cum esti, asta e totul.

| darrio2007 a răspuns:

Si care-i problema? Daca esti draguta nu vad de ce te-ar deranja asta. Ai vazut ce a facut Michael Jackson cu corpul lui. Si uite unde a ajuns.

| dannys a răspuns:

Daca ar fi sa ne gasim defecte la corpul nostru cu siguranta ne-am gasi cate una sau 2 defecte care nu ne convin.Normal ca esti frumoasa asa cum esti si este bine sa fim cu pielea mai inchisa decat sa fim albe ca laptele.Foloseste fond de ten mai deschis la culoare daca vrei sa fi mai alba.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, ca-ti place ori nu, asta este mostenirea ta genetica de la parinti si chiar nu o poti schimba.
Trebuie sa intelegi ca cercetarea in genetica umana, inca nu a inventat produse pentru albirea pielii.

| K0sti a răspuns:

Da complexata de lipsa minte nu esti? Din categoria stupid question...

| AlexBrooK00 a răspuns:

Nu cred ca ai cum ieși doar seara pe afara ca lilieci sa nu mai contact cu soarele sau ai putea sa nu-ți pese pur și simplu toți suntem frumoși in felu nostru.