| anonimuslove a întrebat:

Hei ma doare o masea plombata de cateva saptamani ma doare cand musc inrest nu e umflata nu nimic ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poate e vreo inflamatie sub plomba pentru ca nu a curatat medicul bine locul sau ai mancat ceva tare si ai fortat maseaua. Mergi la medic.

| Okkultist a răspuns:

Cauzele pot fi multiple.
La fel si raspunsurile
Si mai mult nu te putem ajuta prea mult pe TPU. Intr-un scop informativ.
Sunt atatea cauze... si decat sa spun o prostie sa zici dupa:,, Ala nu avea habar". Mai bine nu.
Insa imi permit sa va dau cateva idei.
At-i mancat ceva tare pe ea?
80% Asta as-i crede!
Incercati timp de o saptamana daca nu doriti sa mergeti la doctorul stomatolog sa nu mai mancati pe acea parte. Poate doar un fruct moale gen banana, pepene samd.
Nu mancati rece, fierbinte, sarat samd
Nu va iritati zona cu sare sau alte condimente. Fiti precauta.
Nu folositi maseaua (Cred ca este vorba de primul molar) la mestecatie!
Minim de o saptamana. Cel mai probabil at-i mancat ceva tare pe ea.
Va sugerez sa luati o pasta sensodyne, si sa aveti grija.
Daca problema persista intr-o saptamana, duceti-va la doctorul stomatolog.
O zi buna! Si. sper ca v-am ajutat asta in urma informatiilor descrise de dumneavoastra! Cu bine!

| Kirito21 a răspuns:

Nervul a fost scos inainte de plombare?

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Nu e bine pusa plomba, ori nu a curatat bine acolo si ti-a lasat nervul activ.du-te la medic iar

| anonimuslove explică:

Nu, nervul nu e scos

| Denisa_Denis_1986 a răspuns:

Poate ai stat in curent cu caldura asta e normal