| xmsyd33 a întrebat:

Hei, nu stiu daca a fost sau nu o coincidenta dar atunci cand am incercat sa folosesc un tampon pentru prima oara imediat ce l-am introdus am avut o senzatie de ameteala, vederea incetosata si un tiuit in urechi. S-a mai intamplat si alcuiva ceva asemanator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu cred ca a fost un atac de panica sau ceva pe fond emotional, poate nu au legatura cu tamponul acele simptome. Daaaaaaar ai foarte mare grija, nu e de joaca daca asta s-a intamplat de la un tampon. Aparent exista o reactie (foarte rara, dar exista), se numeste toxic shock syndrome (cauta pe google). Nu vreau sa te sperii, asta apare atunci cand faci o reactie foarte urata la un lucru care e introdus sau e in contact cu corpul tau. Uita-te la fata asta, si-a pierdut un picior din cauza unui TAMPON pentru ca a facut acest soc: https://www.youtube.com/watch?v=NWDe-eFWT9w
Daca tu ai avut acelasi lucru mai mult ca sigur a fost o forma usoara si daca acum te simti bine nu mai e niciun pericol.

Ti-am zis, se intampla foarte rar acest lucru, dar daca tu zici ca ai inceput sa te simti asa de la un tampon, eu zic sa stai departe de ele definitiv. Poti folosi absorbante fara nicio problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o influenta tamponul in ametelile tale!
Ametelile sunt clare de la mutatul capului in jos, care poate fii de la un vertigo, sindormul maniere sau o problema vestibulara a urechilor.
Mergi la medic sa faci teste si sa ti se puan un diagnostic corect.
Nu le spune de tampon, ca sa nu ajungi de rsaul medicilor.
Ca sa te convingi ca nu are nici o legatura cu tamponul tau, repeta operatia, de data asta fara sa atingi mainile de pasarica, doar simplu: aplecand capul spre podea.

| xmsyd33 explică (pentru Violleta2022):

Nu mi s-a mai întâmplat ceva de genul până acum. Adică tiuitul si ameteala decât în momentul acela. Am presupus ca ar avea vreo legatura. M-am gândit după ca poate am atins vreun nerv dar nici asta nu cred că e

| Violleta2022 a răspuns (pentru xmsyd33):

Dupa cum am mai spus, nu bagatul tamponului este responsabil de ametelile tale de cap ci miscarea capului, in momentul in care te apleci.

| Justme1997 a răspuns:

Poate de la frica, dar nu are legătură directa cu tamponul. Nu am patit nicidata. Daca mai vrei sa încerci, sa fi relaxata inainte