| BeHappyAndSmile a întrebat:

Heihappy Pot sa slabes intr-o luna jumate 5 kg? dar in acelasi timp si sanatos. Nu vreau diete care sa imi strice metabolismul pentru ca am 15 ani. Dau funda. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| BeHappyAndSmile explică (pentru bursuc001):

1,65 m, 61 kg

| bursuc001 a răspuns (pentru BeHappyAndSmile):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 3 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti vreo 3-5 kg!

O zi frumoasă.

4 răspunsuri:
| Anablondyi a răspuns:

Poti,cum sa nu poti eu int 2 sapt am slabit 3 kg si nu am tinut niciun fel de dieta. Mancam dimineata niste biscuiti(dimineata adica maxim 9) apoi pepene verde apoi iar niste biscuiti..sau poti bea de dimineata un activia din ala cu fibre, la pranz un piept de pui la cuptor cu brocoli si ceva legume.cu cat mananci mai multe legume si fructe cu atat ai sanse sa slabesti mai mult.si daca ai chef mai fa si cateva exercitii acasa.nu pentru slabit pentru tonifierehappywinkingsi inca un pont: nu te gandi ca vrei sa slabesti, gandeste-te ca trebuie sa mananci mai putin pentru sanatatea tahappydaca te chinui sa slabesti si sa tii diete mai rau faci, nu o sa te motiveze delochappybafta!:*kiss

| simanapeace a răspuns:

Nu mai manca foarte gras. Mananca cat mai multe fructe si legume si fa cat mai mult sport.