| anonim_4396 a întrebat:

Hei, se poate face avort fara sa afle parintii? Si daca faci, trebuie sa te duci neaparat acolo cu unul dintre parinti? Vreau mai multe detalii, dau funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Am inteles ca urmeaza sa faci 18 ani, nu cred ca e nevoie sa mearga un parinte cu tine, eventual o prietena majora ar putea sa te insoteasca

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru mona):

Da, am inteles, multumesc oricum!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce eşti minoră, NU se poate face avort DECÂT cu acordul scris ( semnătura ) părintelui/tutorelui legal!

Deci, DA, trebuie ca unul dintre părinţi să te însoţească ( trebuie să aveţi şi actele de identitate ) şi să SEMNEZE acordul privind procedura de avort.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
În primul rând ar trebui să ştii în câte luni eşti gravidă. Până la 13 săptămâni nu sunt complicaţii să faci un avort.
Dacă mergi la un medic privat (care din păcate este mai scump, dar eu asta ţi-aş recomanda) poţi să vorbeşti cu el şi îi posibil să nu ceară consimţământul părinţilor.
Eu ţi-aş recomanda să alegi anestezia totală şi nu locală, ca să nu fie dureroasă şi să nu ai traume din cauza avortului.
Avortul e un PĂCAT MARE în faţa lui Dumnezeu!
Te pup!

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu. sad multumesc oricum

| Vix999 a răspuns:

Daca esti minora, NU poti face avort fara acordul unui parinte/tutore legal.
Nu merge sa te duci cu un adult oarecare (matusa, mama prietenului etc).
Daca nu esti minora, normal ca nu trebuie sa mergi cu mami sau tati.
SI nu, iubitul (daca e major) de asemenea NU poate merge cu tine. Chiar daca e tatal copilului.
Deci, nu se poate face avort fara sa afle parintii daca esti minora.

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru Vix999):

Pfff, multumesc.

| aryenutzaa a răspuns:

Daca esti minora e nevoie sa fie cu tine unul dintre parinti.

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru aryenutzaa):

Peste 4 luni fac 18 anii... straight face

| AndreiBolos a răspuns:

Draga fata, te rog din suflet sa nu faci avort. Copilul ala nu a gresit cu nimic si merita o sansa. Nu este el vinovat de iresponsabilitatea voastra. Daca nu vrei sa-l ti, da-l la un centru de plasament, dar nu ii lua viata, pentru ca este nevinovat. Multumesc.

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru AndreiBolos):

Pai eu nu vreau, dar mi-e frica de ce reacti o sa aiba parintii mei! straight face.

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru AndreiBolos):

Si inca nu stiu sigur daca sunt insarcinata, dar maine imi fac testul. Dar nu stiu ce sa fac, eu nu vreau sa avortez. dar nu stiu, daca o sa-l tin, va fi rau pentru mine.

| DraudeS a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Cum a iesit testul?

Sanatate!

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru DraudeS):

Maine il fac.

| DraudeS a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Buna seara!

Vezi cum iese testul.
Eu zic negativ.

Sanatate!

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru DraudeS):

Da, asa sper si eu.
multumesc la fel!

| das3 a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Buna
cum a iesit testul?
nu fa avort daca nu vrei, parintilor le va trece
dar tie daca faci avort nu iti mai trece durerea asta

| das3 a răspuns:

Buna

ai facut testul cum a iesit?
sa nu faci avort, mai ales daca tu nu vrei asta, sa faci doar ca iti ieste frica de reactia parintilor este o prostie
eu am facut asa si sufar enorm, autrecut 10 ani de atunci si ma doare ingrozitor acest lucru.
chiar daca se supara pe moment, le va trece. daca ai nevoie sa mai discuti pot sa-ti dau mailul meu personal
iti tin pumnii fii tare