| Sunset_2815 a întrebat:

Hei. Tocmai am fost la doctor pentru un control de rutina, si mi-a prescris un antibiotic pentru tuse pe care ar trebui sa-l iau o saptamana. Mi se pare inutil avand in vedere ca nu tusesc rau. Si as vrea un mic sfat.mai mult de orientare. Are ceva daca nu iau antibioticul... dar iau in schimb iau sirop de tuse? E vreun pericol mare sa fac pneumonie sau ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tu ai impresia ca medicul ti-a prescris antibiotic, asa, de-amboulea? Fa bine si ia-l in dozele prescrise! Sanatate si numai bine!

| DakotaRoyse a răspuns:

Antibioticul se dă la infecţii cu bacterii. Nicidecum pentru o simplă tuse. Dacă ai puroi în gât sau chestii de genul da, ar trebui să iei, dar altfel nu văd ce problemă ar fi să nu iei.

| Robert a răspuns:

Ala care ti-a zis ce sa iei este un doctor, are o scoala nu are 13-14 ani ca sa-ti spuna ce sa iei.Tu mai smechera ca doctorul intrebi aici ce sa iei ca sa vezi daca doctorul a avut dreptate sa-l verifici.

Eu zic sa nu iei nimic.

| DeeDee a răspuns:

Daca ti-a dat antibiotic, inseamna ca ce ai in gat sunt bacterii (presupun ca ti-a luat un exsudat faringian). Antibioticul nu actioneaza pe simptom, ci pe cauza. Daca vrei sa iei sirop de tuse, ia, desi alea sunt egale cu 0 (nu fac nimic bun, serios acum). Dar sa nu intrerupi antibioticul acum, pentru ca bacteriile o sa dezvolte rezistenta la el, problema ta o sa se agraveze si data viitoare medicamentele nu o sa mai faca fata. Si asa, bacteriile tale sunt deja rezistente la anumite categorii de antibiotice (au suferit mutatii genetice in timp), asa ca nu iti permiti sa scoti din lista ceea ce ei acum.

| Bursache a răspuns:

Din pacate unii dintre medici dau prea usor antibiotic. In loc sa iti te trimita cat inca starea ta de sanatate nu este grava, sa faci exudat nazal si faringian pentru a vedea daca ai sau nu ceva microbian. Pentru ca daca ai apucat sa iei antibioticul inainte sa iti faci cele 2 exudate rezultatul o sa fie unul negativ. Sper ca te-am ajutat.

| drifter_5260 a răspuns:

Doctorul nu tzia dat antibioticul degeaba, dar pentru siguranta ta, iti recomnd sa faci un exudat faringian la un laborator pentru a vedea despre ce e vorba

Răspuns utilizator avertizat