| darielle a întrebat:

Buna,TPU! Am fost la medic saptamana trecuta(vineri), eu avand o tuse expectoranta foarte supărătoare. Acesta mi-a prescris următoarele medicamente: antibioticul zinnat(mi l-a dat doar pe 5 zile si nu a fost de ajuns, asa ca dupa cele 5 zile in care nu imi trecuse tusea, mi-am mai cumparat inca 4 pastile,pt inca doua zile), ibusinus,mucosolvan(din ce am citit eu,este identic cu ambroxol,care nu imi prea face bine, Aerinaze(care e pt decongestionarea sinusurilor, am inteles) si Eurespal. Nici in acest moment nu mi-a trecut tusea.Am incercat tot felul de metode de la sare pe piept la bine cunoscutul șodou(pe care l-am luat,bineinteles,dupa ce am terminat antibioticul), am mancat ceapa si in final,mi-am luat si un sirop Sinecod. Intr-adevar ca nu mai tusesc atat de rau,dar si ziua si noaptea am o tuse foarte supărătoare, uneori ajungând chiar sa vomit ceea ce mâncasem mai devreme.
Exista probabilitatea de a fi mai mult decat o tuse?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este o raceala la plamani.Am avut si eu aceeasi tuse urata o perioada destul de lunga.Am luat Augmentin (antibiotic) timp de 7 zile si mi-a trecut.

| TudyCFR a răspuns:

Trebuie sa te intorci la medic si sa ii prezinti si noile simptome pot fi efecte adverse la medicamentele pe care le-a prescris.