| DaReZon a întrebat:

Hei. Tocmai am observat ca sufar de anxietate sociala. Gandindu-ma la cum ma comport in societate, am ajuns la concluzia asta. Sa va dau niste exemplu:
- cand vad pe cineva cunoscut, prefer sa il ocolesc decat sa il salut
- cand trebuie sa intru intr-un magazin nou, pur si simplu ma simt de parca ar calca lumea pe mine
- cand trebuie sa vorbesc cu o persoana necunoscuta, ma simt de parca as fi un copil de 5 ani (am 17 ani). Ma balbai iar conversatiile mele raman cam la meh
- cand trebuie sa intru intr-o incapere noua, mereu tremur
- cand sunt in mijlocul atentiei pur si simplu cred ca acei oameni ma injura in gand, se uita urat la mine si spun "ce prost e ala"

Nu stiu daca aceasta problema a fost de la nastere. Pot sa confirm ca de cand am calculatorul, mai precis de 7 ani, am stat numai la el. De cand ma stiu eu nu am reusit sa am prieteni pentru ca traiesc intr-un oras mai mic si na. Pe afara am o reputatie destul de proasta, datorita clasei de la liceu. Singurele mele iesiri din casa sunt atunci cand merg seara prin oras sa ma plimb (in locuri mai retrase si nu prea calcate de adolescenti).

Cum as putea scapa de acest lucru? Nu imi recomandati un psiholog pentru ca n-am bani, iar plus de asta parintii mei sunt ca si "lasa-ma sa te las".

Vreau doar niste remedii ceva, nu stiu..incurajari, cum sa scap de acest lucru practicand anumite chestii. As fi foarte recunoscator. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Și eu am avut aceeași problemă ca și tine, incredibil dar parcă mi-ai exprimat sentimentele și trăirile. Deși eu nu prea o aveam cu calculatorul ci numai când mă plictiseam ''de moarte'', mă simțeam ca și tine și încă alte lucruri pe care poate și tu le simți, dar ai uitat să le menționezi. Așa eram de mică, dar tot am încercat să-mi revin. Ca să scap, am încercat să-mi vorbesc în gând, ca și cum m-aș îmbărbăta de una singură. Când vedeam pe cineva cunoscut încercam să nu-l mai ocolesc, preferam să salut și probabil o îmbrățișare, ce o fi. Ei bine asta doar la persoanele foarte cunoscute, colegii de clasă prefer să-i ocolesc. laughing Când vedeam un magazin nou, preferam să intru să mai văd ce-i pe acolo, mă prefac foarte atentă la ceea ce mă uit, mă fac că analizez detaliat magazinul, vânzătorii crezând probabil că îmi place magazinul și sunt satisfăcută. Când cineva necunoscut mă întreba de mai mult unde este strada ''x'' eu mă încurcam în cuvinte și ziceam cu greu detaliile. Însă acum încerc să-mi revin zicând în gând ''De ce ți-e teamă? De ce ți-e rușine? Nu se întâmplă nimic dacă nu știi strada pentru că nici cealaltă persoană nu o știe și te-a găsit pe tine să-i explici, văzând că ești o persoană serioasă și de treabă. Dacă știi unde e strada, explică rar, clar și sigură pe tine, simte-te importantă că ai fost întrebată! Fii mândră!''. Faza cu încăperea nouă, e ca și cu magazinul nou. Când sunt în centrul atenției începe să-mi placă fiindcă oamenii mă consideră mai presus decât credeam. Dacă fac ceva greșit nu se întâmplă nimic, toată lumea mai greșește și până la urmă vor uita. Dar nu prea greșesc. Sunt foarte atentă la ceea ce fac și mă gândesc și la consecințe.
Nu știu de ce, dar eu așa m-am născut cu această ''frică de lume''. Dar mi-a trecut, sinceră să fiu. Acum am devenit chiar opusul. Sunt mai îndrăzneață și am mai mult tupeu. M-am schimbat radical. Și dacă faci cum ți-am zis și ție îți va trece. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru LenoreVoldaren):

Bravo tie.de fapt ti-ai facut curaj si ai vazut ca luindtaurul de coarne nu a fost chiar asa rau, ba din contra e ceva foarte placut sa faci ceea ce inainte iti era frica.Nu pot spune decat sa incerce cu acelasi curaj ca si tine si domnisoara care a pus intrebarea.

| Cavani1999 a răspuns (pentru LenoreVoldaren):

Buna! Si eu sufar de fobie sociala, dar la mine totul a inceput sa fie mai bine de cand merg la psihoterapeut! Si mie imi era teama si inca imi este-dar mai putin-sa salut pe cineva cunoscut sau sa incep o conversatie-chiar si cu o persoana cu care ma simteam confortabil-dar am reusit partial sa trec de aceste temeri.Stii care e secretul? Sa gandesti pozitiv, sa-ti spui in minte"pot mai mult de-atat, nu se poate intampla nimic rau daca salut pe cineva".Mie imi iese mai bine cand nu ma gandesc prea mult la ce trebuie sa spun, atunci chiar vorbesc foarte bine, dar nu intotdeauna imi iese.Deci,in concluzie, sfatul meu este sa mergi la psihoterapeut si vei vedea ca incet, incet iti vei reveni.Nu uita! Fobia sociala se trateaza prin psihoterapie, iar rezultatele se vad foarte rapid(spun din proprie experienta). Daca vrei sa discutam mai mult pe aceasta tema, da-mi fb-ul tau pe privat si sunt dispus sa te ascult cu mare atentie!

5 răspunsuri:
| NのON a răspuns:

Da-mi un id de-al tau, as vrea sa discutam mai multe pe aceasta tema.

| NikkiReed a răspuns:

Ai putea consulta un psiholog, nu e o rusine sa mergi acolo daca ai o problema! Bafta happy

| Userfkingname a răspuns:

Hey! Been there, done that. Psihologul nu prea te poate ajuta in aceasta situatie, cel putin pe mine nu m-a ajutat.
O gandire pozitiva poate ajuta foarte mult sa stii.Cu cat te gândești că nu mai ai nici o problemă și că poți face față mulțimilor de oameni și situațiilor care până de curând nu erau foarte comode pentru tine, cu atât te vindeci mai repede.Totul pornește de la încrederea de sine și de la acceptarea personală. Dacă ai incredere în tine, sigur o să reușeștibig grin În timp toate aceste probleme dispar și începe să se formeze o stare de bine, de liniște, una pozitivă.Ar trebui sa incerci sa discuti cu parintii tai despre acest aspect, ei te pot sustine big grin Bafta