| DorothyAnn a întrebat:

Cum imi pot da seama daca sufar de anorexie?
Cand ma plimb pe strada, de exemplu, am impresia ca toata lumea se uita la mine si ma analizeaza. Sau la scoala, cu toate ca stiu lectia perfect, daca profa ma intreaba ceva, in mod special in fata clasei, incepe sa-mi bata inima tare si sa transpir, tremur si imi uit toate gandurile. Imi trebuie cateva secunde sa ma adun, si tot ma balbai si imi pierd coerenta. Apoi fug la loc cu privirea in pamant, ca sa nu-i vad pe colegi ca se uita la mine si in banca o sa tremur cateva minute si o sa transpir. Deja nu mai exista o zi in care sa pot sa ies singura din casa si sa nu ma panichez.

Si mai e ceva, cand vad sange sau caini, inima imi bate atat de tare si, din nou, transpir si tremur.

Aveti idee cum as putea sa rezolv situatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Anorexie inseamna ca esti foarte slaba si nu poti lua in greutate din cauza gandului gresit ca esti prea grasa. Eu cred ca suferi de anxietate, un fel de depresie ( ce zice lumea de mine). Esti mai sensibila, stiu un tip dur care lesina daca vede sange si in legatura cu cainii e normal nu il cunosti si iti este teama ca te poate musca. Du-te la un psiholog.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fuga la doctor ca nu e de glumit cu ce ai tu. lasa ce cred cei de pe site-ul asta, du-te la cineva de specialitate

| unprietenaproape a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/anorexie
poate asta? dexonline.ro/definitie/anxietate.

| lovemeoana a răspuns:

Mergi la medic happy o sa te ajute.