| HArdMission a întrebat:

Acum mai bine de o luna mi-am dat o gaura singura in ureche(cu ac sterlizat, ureche dezinfectata, etc) Acum inca ma mai doare putin decat cand ating.Sa fie oare de la faptul ca cercelul a fost de la bun inceput de argint sau pentru ca las cercelul slab strans si se plimba inainte si inapoi? Daca nu, de la ce e si ce trebuie sa fac? Vreau sa precizez si faptul ca am folosit Apa oxigenata si Tetraciclina la dezinfectarea acesteia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| HinaOnBike a răspuns:

Pai,dupa ce ti-ai facut gaura in ureche, trebuie sa porti cercei medicinali cateva zile pentru a se vindeca rana aceea.De aceea te doare.

| HinaOnBike a răspuns:

Sau,na,nu trebuie neaparat cercei medicinali, dar cei de aur sunt recomandati, mai mult decat cei de argint.

| xDiana a răspuns:

Eu am 10 gauri in urechi.5 in dreapta si 5 in stanga.le-am dat singura cu un ac.In prima luna m-au durut, si nu am facut decat sa mai dezinfectez urechea in fiecare zi si unde am dat gaura nu am pus cercei..am pus tije de pierce.De cand am pus tijele rana a disparut si nu m-au mai durut.Acum pot sa trag de ele, sa fac orice ca nu simt nimic..au devenit ca gaurile care iti sunt date cand esti mic.De aceea iti sugerez sa dezinfectezi in fiecare zi locul dar sa nu insisti foarte mult pe loc..sa atingi locul usor cu putina vata, sa cumperi tije si sa le dezinfectezi, sa tii numai tijele acolo cateva luni si sa nu dormi pe o parte(adica daca ti-ai dat gaura in urechea dreapta nu dormi pe partea dreapta). Sper ca te-am ajutat!