| anonim_4396 a întrebat:

Am 11 ani jumate, am simptomele primei menstruații de ceva timp (secrețiile, crampele etc.) Iar azi dimineață când m-am trezit am observat că mi-a venit prima menstruație. Sângele era probabil de aseară (era destul de mult) si avea o culoare cu tenta spre maroniu. Peste ceva timp am verificat absorbantul și culoarea ciclului era tot maronie. Din câte m-am informat, culoarea maronie e ceva normal având în vedere că reprezintă tot sângele "oxidat" dar totuși nu știu ce să zic, alte persoane zic ca această culoare corespunde cu o infecție și multe altele. V-as ruga din tot sufletul să îmi ziceți dacă e normal ca prima menstruație să fie maronie( mi-a curs și puțin sânge roșu) și dacă și vouă vi s-a întâmplat la fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Michaeel a răspuns:

Stai liniștită ca este normal.
Sangelui menstrual negru, maro sau rosu inchis

"La inceputul sau sfarsitul menstruatiei, sangele poate avea o nuanta maro sau rosu inchis si poate avea o consistenta groasa – dar, de asemenea, este normal ca primele semne ale menstruatiei tale sa fie rosu aprins si mai lichide.
Daca observi sange maroniu la inceputul sau la sfarsitul menstruatiei, este deoarece sangele e mai vechi si a durat mai mult pentru a parasi uterul. Captusirea uterina se inchide la culoare din ce in ce mai mult in functie de timpul necesar pentru a parasi corpul.

Cheagurile de sange sunt normale in zilele cele mai abundente ale menstruatiei si pot aparea si rosu inchis sau negru aproape inchis. Citeste mai multe despre cheagurile de sange in timpul menstruatiei aici. "

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Nu ar trebui să îți faci griji, e normală culoarea.