| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am aproape 15 ani. Sunt destul de dezvoltata fizic (sani, înălțime, etc.), dar totuși încă nu mi-a venit prima menstruație. Am încercat să vorbesc cu mama mea pe tema asta (nu m-a intrebat niciodata daca mi-a venit sau nu, nu vrea sa se bage in viata mea, nu e genul) si mi-a explicat ca ei i-a venit la 11 ani. Am citit pe net si in mare parte menstruația îți vine la vârsta la care i-a venit și mamei tale, în cazul meu nu s-a intamplat. Am consultat și un medic în timp, am aflat că sunt complet sănătoasă, ba chiar am și o balanță hormonală in regulă. M-am informat mai mult de pe net în legătură cu prima menstruație, încercând sa găsesc metode. Nu am găsit prea multe, unii ziceau să fac ceva și alții că nu e bine. Am căutat și pe TPU, am găsit niște întrebări de genul doar că oamenii răspundeau cu "nu îți poți controla corpul", "ewww, cine vrea prima menstruație", "mai așteaptă până la 16 ani trebuie sa iti vina" și tot felul de români răi care le răspundeau fetițelor. V-as ruga din tot sufletul să imi spuneți niște metode eficiente pentru ca prima menstruație să vină mai repede, majoritatea fetelor pe care le cunosc le-a venit la o vârstă destul de fragedă. Vreau sa menționez însă ca am acele semne ca menstruația urmează să vină încă de pe la 12 ani (am tot întâmpinat crampe, dureri abdominale, secreții) dar tot nu a venit. Vreau niște metode rapide care ajută la venirea repede a primei menstruații, dacă aveți de gând sa răspundeți cu "mai așteaptă" sau "nu trebuie sa te gândești la asta" va rog sa nu mai răspundeți. O zi bună

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Bună! Nu este adevărat ca menstruația vine în funcție de cum i.a venit mamei fetei, nu poți face nimic să grabești venirea menstruației, dar dacă zici că ești dezvoltată d.p.d.v. fizic, menstruația este pe aproape.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg, de ce sa vina mai repede mesntruatia? ce-i graba asta? Nu exista metode rapide sau lente, sa poti influenta venirea menstrei!
Menstruatia vine hormonal, cand este ea programata genetic, in general cand i-a venit si mamei tale (daca nu cumva esti infiata).

| Andreeush a răspuns:

Sunt persoane cărora le vine pe la 16 ani, deci nu ar trebui să te îngrijorezi.