| AllexandraRR a întrebat:

De 5 luni iau anticonceptionale si problema mea este urmatoarea. Pana in momentul de fata nu am avut probleme in afara primei luni cand aparea un pic de sange in afara ciclului menstrual cat sa fie nevoie de un absorbant subtire. In schimb luna asta in cele 7 zile de pauza deja din prima zi a aparut o cantitate foarte mica de sange maronie la culoare, urmatoarea zi la fel si in a 3a zi dimineata o cantitate un pic mai mare dar la fel la culoare si crampele au fost prezente din prima zi. Culoarea stiu ca provine de la faptul ca a facut contact sangele cu oxigen si pentu ca sangele nu mai e proaspat dar cantitatea asa mica? Este normal? As avea nevoie de cateva pareri. Are rost sa iau un test de sarcina din moment ce am luat AC cum trebuie? Multumesc de ajutor!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intotdeauna ai folosit : zilnic si pe cat este posibil mereu cam la aceeasi ora pastila AC, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Sangerarea slaba mentionata, adica acel asa numit ''spooting'' se poate produce in primele 2-3 luni de folosirea a pastilelor, in consecinta acea sangerare minora nu trebuie sa provoace motive de ingrijorare. In timpul celor 7 zile de pauza, sangerarea menstruala de obicei porneste din a 2-a sau a 3-a zi, insa uneori este posibil ca o sangerare foarte slaba cantitativ, sa porneasca chiar si in ziua imediat urmatoare celei de a 21-a pastile AC folosite. In mod logic este imposibil sa fi ramas insarcinata, dar numai asa pur si simplu pentru linistea ta sufleteasca poti sa faci un test de sarcina insa numai dupa ce vor trece minim 14 zile de la data ultimei pastile AC folosite. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi să mergi la un ginecolog.

| soniaaa23 a răspuns:

Opreste te din a mai lua ac, sunt riscuri sa nu mai poti face copii