| Violente a întrebat:

Fetelor, e normal ca absorbantul să se umple doar un sfert în 7 ore? Este a doua zi de menstruație. Vouă în cat timp vi se umple absorbantul, dacă se umple?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E anormal sa tii un absorbant 7 ore, in conditiile in care este obligatoriu sa-l schimbi la maxim 5-6 ore.
Nu toate femeile sunt la fel. Unele au flux mai abundent, altele mai redus, toate astea sunt normale, atata timp cat sunt constante (adica femeia are cam acelasi flux menstrual la toate menstrele)

| Violente explică (pentru Brigaela):

Acum doua luni a fost abundenta primele 3 zile si dupa normal a curs cate putin. iar luna trecuta a fost primele doua zile abundenta si dupa normal. acum a fost prima zi tongue

| Brigaela a răspuns (pentru Violente):

Daca prima menstruatie a fost cea de acum doua luni, dureaza pana la normalizare. daca femeia a avut numeroase menstruatii anterior care au fost intr-un fel, iar de doua luni are menstruatii atipice, atunci e cazul sa cosnulte un ginecolog.

| Violente explică (pentru Brigaela):

Care ar fi cauzele pentru modifcare menstruatiei? Eu stiu ca menstruatia difera de la ciclu menstrual la altul, luna asta e normala, luna cealalata abundenta. Are 18 ani

| Brigaela a răspuns (pentru Violente):

Nu, fluxul menstrual nu trebuie sa varieze semnificativ de la o luna la alta. in mod normal, menstruatiile trebuie sa fie foarte asemanatoare ca durata, flux, aspect, etc. Nu e nimic anormal daca o data la cativa ani o menstra este mult diferiuta, dar mai multe menstre la rand ciudate sunt anormale si ingrijoratoare.
Poate fi o dereglare hormonala, poate fi o infectie (mai ales ca vorbim de o femeie cu o igiena precara), pot fi chisturi ovariene sau alta problema. Sa o vada un ginecolog (macar ecografie daca este virgina)

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ar trebui sa te nelinistesti, stiut fiind ca timp de cel putin 6 luni dupa pastila de a doua zi,menstrele sunt deviate si deviante.
Dupa intoxicatia hormonala prin care a trecut prietena ta,se poate considera norocoasa ca ciclul ei a ramas totusi regulat si nu s-a anormalizat cu totul!
Asa ca,nu te nelinisti de cantitate,este un efect secundar al pastilei de a doua zi,iar faptul ca abia acum se intampla lucrul asta,pune-l pe seama oboselii si extenuarii unui organism care lupta sa ajunga la normalitate, infruntand cerinte fiziologice zilnice!
Ca sa-ti raspund strict la intrebare, depinde deci, de istoricul medical al fiecarui organism, un absorbant se poate umple intr-o ora sau mai deloc chiar si in cele 6 ore care e maximul de timp admis pana la a fi schimbat!

| mona a răspuns:

Nu e prea normal dar ciclul difera de la fata la fata, eu in 7 ore schimb doua absorbante

| AikkoxD a răspuns:

În a doua zi, îl schimb la fiecare 3 ore, plin. Înainte era mult mai abundent.

| h3r a răspuns:

Chiar dacă este în primele zile, nu este obligatoriu ca CM să fie abundent!
Uneori vine cantitate mai mare, alteori mai mică.
Da, depinde și de organism. Ori de vreo dereglare.

În concluzie, este normal.

| val31989 a răspuns:

Cam asa si la mine uneori straight face.Dar nu te ingrijora, cred ca e ceva normal.
P.s Cunosc senzatia straight face.

| Rebekka97 a răspuns:

Depinde de organism. Difera de la o fata la alta.Da' nu-i ceva anormal stai calm.