| aDolEsCentaReBeLa a întrebat:

Am 12 ani, 1, 62 si 56 de kg si as vrea sa slabesc, in vara am slabit 12 kg dar fiind ca am inceput scoala si nu am mai avut timp sa fac sport m-am cam ingrasat. Va rog sa-mi spuneti niste diete dar fara infometare, dau funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Normal că-i exclusă înfometarea, dar şi sedentarismul iubito!
Alimentaţie săracă în calorii, multe legume şi fructe proaspete, nu prăjeli, carne fiartă, înnăbuşită doar, lactate slabe în grăsimi, evită orice fel de grăsimi, mai slăbuţ cu dulcele, înlocuieşte cu miere eventual şi MULTĂ MIŞCARE, ai numai de câştigat cu mişcarea, crede-mă!
Te pup!

| Anduu a răspuns:

Nu e nevoie sa te infometezi, trebuie doar sa tii cont ce alimente ingrasa sau nu. In plus sportul e vital intretinerii siluetei.
Ca sport, incearca abdomene dar din acelea pentru fete ca difera putin, sunt mai usoare. Daca faci abdomene ca baietii asa complete risti sa faci patratele in zona abdomenului. Mai sunt iarasi bune pentru slabit genoflexiunile. De asemenea e foarte bine sa faci niste ture de alergari, niste plimbari chiar si lente pe jos prin parc la aer curat, sari coarda, gimnastica macar cea de dimineata si orice sport e binevenit.
E recomandabil sa consumi :
- mancare gatita in casa
- apa plata
- cereale musli la cutie cu lapte, batoane musli dar cu fructe nu cu ciocolata decat daca e de menaj sau amaruie ca unele ingrasa
- fructe cat mai multe (exclus insa banane, care inngrasa)
-legume cat mai multe, daca se poate crude, daca nu - fierte (exclus fasole, naut, linte, bostan, dovlecei, vinete)
-carne de pui si peste(dar nu peste gras ca de ex pangasius nu trebuie sa mananci), curcan - fiarta, la cuptor sau cum vrei tu dar nu prajita!
- iaurturi sarace in grasimi si naturale, simple
- lapte slab, degresat
- spanacul e indicat pentru ca are proteine din cate am inteles
- merele sunt foarte foarte bune, citricele
- suc de fructe natural, facut in casa la storcator daca ai pentru ca cele din comert nu sunt ok
- ceaiuri, cafea daca bei fara zahar - poti cu miere
- piure de fructe
- paine neagra / graham / secara / intermediara
- ciocolata amaruie (75% ar fi ideal)
- o multime de salate de fructe sau de legume
etc. Poti inventa si gasi pe net o multime de retete care se axeaza pe ce am zis eu aici.
Nu e bine sa consumi :
- fasole, linte, naut
- cartofi
- paine alba
- bauturi carbogazificate (cu acid - aici intra apa acidulata, sucurile etc)
- cola
- dulciuri prea multe
- banane
- spaghete, orez (au carbohidrati si ingrasa)
- tutun, alcool etc [evident laughing ]
- carne de vita, de porc, de gasca
- uleiuri multe
-unt
-lapte gras
- oua - fie ele prajite sau fierte tot ingrasa
- produse de panificatie
- branzeturile ingrasa
- frisca, smantana
Cred ca ti-ai cam facut o idee. Ar trebui sa servesti vreo 5 - 6 mese din care 3 mai complete asa si restul gustari. Prin masa completa trebuie sa se inteleaga o salata + o bucatica nu exagerata de carne (sau in locul celor doua un fel de mancare gatit in casa). Gustari = fructe, iaurturi, un mic desert, cereale (dar pot intra si ca masa de dimineata, micul dejun ).

Sper ca te-am ajutat.
Spor la slabit

| Kriss96 a răspuns (pentru Anduu):

Ouale fierte nu ingrasa! Sunt recomandate in orice dieta! Sunt hranitoare si sarace in calorii! Si exista branzeturi slabe! Un om nu poate trai numai cu salate, fructe si putina carne, deci nu mai spune astfel de prostii doar ca sa mai ai o funda la colectie!

Răspuns utilizator avertizat
| Kriss96 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Nu se pune problema de sedentarism. Fata a fost ocupata cu scoala si nu a avut timp sa faca sport. De unde sti tu ca nu si-a schimbat programul si nu are timp sa faca sport acum?
Nu o critica fara sa stii toate detaliile!
Si da,omul trebuie sa manance din toate!
Daca-i spui unui "plinut" sa nu mai manance ciocolata,ala o sa-si faca cruce! Si de stres o sa-si ia o ciocolata si o sa se accepte asa cum este pe moment! Mai ales ca ciocolata face minuni,ca doar contine feromoni! Ah ce-i dispar grijile plinutului!
Dar ce am rezolvat cu asta?
Omul ala o s-o ia de la capat mereu. Isi pune in gand sa slabeasca,vine cineva cu "nu consuma aia,nici aia,nici ailalta, nici din aia", eventual "consuma salate si o bucatica mica de carne, plus fructe cat de tin intestinele" si s-a dus cheful omului sa mai tina dieta. Si o ia de la capat tot mereu.
Nu mai bine il lasi sa-si faca pofta? Are plinutu pofta de ciocolata, ok! Nu se pune inca 1 kg pe el daca mananca 3 patratele! Ideea e sa nu manance ca de obicei! Se poate slabi si fara sport..doar ca slabesti foarte greu si daca ai multe kg acumulate si o varsta inaintata, iti atarna pielea dupa aia!
Ea are 12 ani! Poate slabi fara sa-i atarne pielea, insa va arata cum doreste dupa 1 an de injumatatit portii! Si cum am zis, poate vrea sa se apuce de sport! Mai ales ca vine vara. poate slabi atunci, si de la toamna cand merge la scoala sa se gandeasca de 2 ori inainte sa manance mult, ca dupa aia iarasi pune!

Răspuns utilizator avertizat
| Kriss96 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Nu sunt intepata.Dar te crezi atotştiutoare si te bagi în discuţii aiurea. Poate tu eşti aia sedentară.

Răspuns utilizator avertizat
| Kriss96 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Ti-am mai spus ca te-ai bagat aiurea. Nici macar nu ai zis ceva ca s-o ajuti. Ai comentat la ce am comentat eu unei persoane care a oferit ajutor, dar a gresit in privinta unui aliment. Nu aveam nevoie sa ma aprobi tu. Mai bine o ajuta-i pe fata decat sa aprobi ce zic altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Kriss96 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Nu ma certam cu tine oricum. Dar ai parut sarcastica. Cand scrii de multe ori nu se intelege tonulwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Anduu a răspuns (pentru Kriss96):

Eu asta am folosit pentru a scapa de kilograme anul trecut si a functionat.La mine a mers, m-am gandit ca daca ii zic si ei o sa scape de kilogramele in plus.