| Stefiii2 a întrebat:

Am 13 ani, 1.65 m si 59 kg.Cum as putea sa slabesc 9 kg
pana in data de 23 iunie? Fac exercitii de 3-4 ori pe saptamana dar mananc de 3 ori pe zi si cam mult.Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna
9 kilograme nu poti slabi... Cel putin nu intr-o asa perioada de timp.
Pai ar trebui sa mananci dimineata la 8, la 12 si pe la 4.
Intre aceste mese poti manca, un fruct. Seara bei un compot.
Dupa ora 18:00 nu se mananca!
Bea apa cat mai multa, si evita dulciurile.
Sport: zilnic 20-25 de abdomene, 20-25 genoflexiuni, si alergat 20 de minute cel putin! happy
Succes!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Renunta la paine[sau macar sa o reduci], pe langa exercitii ar fi bine sa si alergi, dupa 6 seara sa nu mai mananci nimic[eventual un mar]dulciuri nu, fast food nu, prajeli nu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, eşti foarte aproape de greutatea ideală - dacă vrei să slăbeşti, atunci să "dai jos" cel mult 2-3 kg.

Toate cele bune.

| noink a răspuns:

În primul rând, dieta trebuie să cuprindă legume şi fructe şi să se aibă în vedere reducerea grăsimilor şi dulciurilor", continuă Emanuil Rednic. Nu uitaţi, de frunzele verzi si legume (urzici, spanac, leurdă, salată).

Este greşit să începi un program intens de sport, dacă nu ai făcut deloc mişcare în ultima perioadă. Pentru a avea succes pe termen lung, trebuie să începi treptat.Primăvara este anotimpul în care trecem de la sedentarismul specific iernii, la forma maximă dorită vara.

Poti începe prin plimbări şi alergări uşoare în parc. Cei care preferă sala, pot opta pentru Pilates, yoga, streching, sau înot

Dacă, ai depăşit cu succes aceste etape poti trece la nivelul următor, la activităţi mai intense de tip cardio: spinning, kickboxing, intervale de sprint-uri, corelate cu o alimentaţie adecvată.

Pentru a fi în forma maximă, mai spre vară, putem alege un alt tip de antrenament:Recomand un program de antrenament pentru o competiţie de anduranţă gen semi-maraton sau chiar maraton, avem nevoie de minim 3 sapt. antrenament şi de un pic de voinţă".

Nu uita! intre mese trebuiesa ai minim 4 ore iar cina sa nu fie mai tarziu de 18:00. FARA GUSTARELE INTRE MESE! Doar apa sau suc natural. Evita prajelile ( dezvolta substante cancerigene) si foloseste ulei de masine.Lasa cipsurile, si bomboanele, fast food-ul. Fii serioasa! Succes!

| pefelie a răspuns:

Sa nu te ridici niciodata satula de la masa! Mereu, mananca doar putin cat sa-ti ia pofta de mancare. Mereu sa lasi loc in stomac, mai bine sa mananci mai des (mici gustari mereu) decat sa te ridici de la masa de fiecare data satula!

Parerea mea, si la mine workwinking

| iuliaa9974 a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci seara. Ajuta foarte mult.winking

| Anonima3562 a răspuns:

Daca stii cauza de ce mai intreabi? incearca sa mananci regulat dar cat mai sanatos. Mai bine manaci mai putin dar sanatos decat mult si prost. In legatura cu exercitiile, nu stiu ce tip faci tu dar eu iti recomand sa alergi si sa faci abdomene. Bafta! Funda?

| alesaro a răspuns:

Pot sa iti spun ca POTI slabi! Intotdeauna poti, indiferent ce ti se spune in viata. Ideea este sa slabesti sanatos, cu mentinere, nu cu o cura rapida si care sa iti afecteze sanatatea! Intra pe http://www.SlabescUsor.ro si hai sa discutam!

| danut98 a răspuns:

Pai nu trebiue sa te infometezi dar nici o cura de slabire exagerata. Daca vrei sa slabesti 9kg trebuie sa faci 100abdomene pe zi sau mai multe(desigur nu deodata 30 acum restul mai tarziu) si niste exertiti cu bicicleta(+ ca daca te plimbi cu biticleta te si distrezi)