| andreiw132 a întrebat:

Ce ar trebui sa mananc pentru a putea slabi acasa? Vreau sa ma apuc de exercitii si sa slabesc pentru ca sunt prea gras.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Identifica greselile pe care le faci in alimentatie, elimina-le, si fa ce sport doresti.
Acasa e usor sa faci flotari, abdomene, genoflexiuni. Cauta pe Youtube niste idei de antrenament la domiciliu.

| Mosotti a răspuns:

Orice poti manca, doar sa ai mai putine Kcalorii decat arzi, e f simplu.
Poti sa slabesti si fara exercitii la o adica.
Daca ai de ex 500 kcal deficit, pierzi 2 kile lunar, daca ai 750 3 kile, daca ai 1000 4 kile, asta fara exercitii.
Cu ex dai mai mult, de exemplu daca dai la bicla un 45-60 min zi la sala si dai mai mult si un 6 kile lunar cu 1000 kcal deficit.

Dar asta inseamna sa calculezi kcal, sa ai cantar de bucatarie, sa te tii de treaba! Arzi in jur de 2200 kcal, deci ar trebui sa mananci 1200-1700 kcal zi.
Cam asta e.

| RoCkKiD a răspuns:

Exercitiile sunt ok in general dar nu o sa te slabeasca.

In primul rand renunti la orige gustari cumparate de la magazine, cartofi, fastfood, paste, grau, orez, orice contine zahar etc.
Te rezumi la pipt de pui la gratar ca si carne sau carne de peste nefripta in ulei. Te asiguri ca cel putin jumatete din ceea ce manci la o masa e format din legume fie fierte fie calite in putin ulei.

apoi iti calculezi numarul necesar de calorii pe zi cu siteul de mai jos
https://www.csid.ro/calculator-calorii

si numeri toate caloriile pe care le manci zilnic cu situl de mai jos
https://calorii.oneden.com/

In plus trebuie sa te asiguri ca zilnic manci cam un gram de proteina/kg de masa corporala.

Ca sa recapitulam, fara alimentele de care am zis mai sus, calculezi caloriile toturor alimenteleor pe care le mananci intr-o zi si te asiguri ca esti sub numarul necesar dat de primul site, cu cat e mai mult sub cu atat slabesti mai repede. Ai nevoie de proteine ca sa nu pierzi prea multa masa musculara cat slabesti.

spor