| MarryMarr333333333 a întrebat:

Hei, TPU. Am 13 ani si vreau sa devin vegetariana ( mai exact lacto-ovo-vegetariana). As vrea sa stiu parerea voastra despre acest stil de viata. Motivul pentru care vreau sa fac asta, desi imi place mult carnea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

... ce, ai vazut si tu vreun film de-ala cu animale chinuite? La 13 ani ai putea sa mai bage cate o gainutza de pe la tara, un muschiulet macar de sarbatori. Si eu maninc uneori saptamini intregi fara carne, dar nici nu o fac pe lupul moralist cand e cazul sa maninc asa ceva. La varsta ta, NEAPARAT sa iti faci meniul cu ajutorul unui nutritionist si doar in urma unor analize medicale serioase, nu dupa ureche, fiindca s-ar putea sa regreti mai tirziu altfel.

| CuriousStuff a răspuns:

La 13 ani ai nevoie de o gama extrem de variata de nutrieni pentru ca esti in plin proces de crestere, si nutrientii aia nu o sa-i gasesti doar in fructe si legume, asa ca mananca de toate cel putin pana la 18 ani, si dupa fa ce vrei.
Asta daca nu vrei sa sa ai probleme de sanatate, subnutritie si probleme in dezvoltarea pe toate planurile (fizic, psihic si a caracterelor sexuale).
Sanatate!

| Dumbi a răspuns:

Ma lasi cu "imi iubesc animalele si nu mi se pare corect fata de ele". Animalele alea pe care le iubesti nespus de mult, daca ar avea ocazia te-ar pune pe protap. Asta este ciclul vietii si trebuie sa il respectam. Mai tarziu o sa iti para rau ca nu ai mancat macar o bucata de pui, porc sau alta carne care te ajuta!
Vorbeste cu un nutrionist sa vezi ce iti spune tie, daca e sanatos sa nu mananci carne. Sau intreabati parintii sa vezi ce iti spun ei… nu o sa iti mai arda tie de meniu vegetarian.
Lasa mila si baga carne sa nu devii un bat, dupa sa te ocoleasca baietii si te intrebi de ce? Din cauza milei…

| Adrian926a a răspuns:

Pai daca iti place carnea nu ai cum sa devii vegetariana, o sa te apuci sa mananci dupa 2 luni...

| MarryMarr333333333 explică:

Vreau sa continui intrebarea, pentru ca nu stiu din ce motiv, nu s-a postat decat jumatate din ea. Deci motivul pentru care vreau sa fac asta, desi imi place mult carnea, e ca iubesc animalele si nu mi se pare corect fata de ele.
Am o intrebare... POt manca supa de pui sau orice ciorba care e facuta prin fierberea carnii, fara a manca carnea in sine?

| suntserios a răspuns (pentru MarryMarr333333333):

Daca tu renunti la carne dintr un principiu... atunci de ce ai manca fiertura din carnea unui animal? Crezi ca a suferit mai putin animalul daca doar il fierbi decat daca il mananci tu totul? Serios ca nu are nicio logica ce intrebi

| Raul9004 a răspuns (pentru MarryMarr333333333):

Nu vreau să-ți tai aripile, dar dacă într-adevăr ăsta e motivul, degeaba te oprești din a mânca carne dacă continui să mănânci lapte și ouă. Animalelele crescute pentru lapte și ouă sunt ținute în condiții la fel de rele ca cele pentru consum și spre deosebire de acestea, ele nu au parte de scăpare atât de ușoară.

| MarryMarr333333333 explică (pentru Raul9004):

Pai o sa renunt si la ele in timp, dar nu vreau sa fac aceasta schimbare prea brusc. SI da, si mie mi se pare ca e crud, pentru ca daca te gandesti un ou poate deveni un viitor pui, iar cu laptele se hraneste un vitel sau un ied. NU stiu daca pare aberant ce spun happy

| suntserios a răspuns (pentru Raul9004):

Poti manca foarte bine oua si lapte de la animale crescute de tarani in conditii absolut normale

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MarryMarr333333333):

Desigur. In alta ordine de idei, ti se pare corect sa lasi animalele fara mincare mincindu-le verzaciunile? Maninca frumos carne si lasa mofturile. Sau, cum ziceam mai sus... neaparat nutritionist+analize daca sigur vrei sa mergi pe calea asta.

| MarryMarr333333333 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar ai vazut tu om sa manance iarba de pe pasuni, sau mai stiu eu ce? Ca din cate stiu animalele ca vaca cu asta se hranesc. A da si nu stiam ca mila e un moft. Plus ca e decizia mea, am pus aceasta intrebare sa ma informez mai mult, nu sa fiu criticata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MarryMarr333333333):

Animalele... daca le dai salata, o maninca si pe aia. Of, vad ca e greu cu glumitele. In alta ordine de idei, repet ce am zis mai sus - decizia ta, ok - NEAPARAT nutritionist si analize cum se cade. Sint si vegani care o duc bine mersi, chiar body builderi care arata la 60-70 de ani CU MULT mai bine ca mine la nici 40, dar ideea e ca nu faci treaba asta dupa ureche.
@Adrian: Nu neaparat. Totul tine de vointa. Daca ea crede ca nu e corect fata de necuvintatoare, ce rost are sa ne certam fara rost? E opinia ei.

| MarryMarr333333333 explică:

Ai dreptate. NU stiu nici eu ce logica are, dar in fine. Eram doar curioasa, in general cam de cum mananca acest tip de vegetarieni. Da vreau sa am acest stil de viata dupa principiile mele, dar in acelasi timp vreau sa urmezi si caracteristicile generale ale vegetarienilor. Sper ca intelegi ce spun.