| MsMetalhead a întrebat:

Hei TPU, am 14 ani si m-am operat recent de un chist ovarian foarte mare. Acum trebuie sa urmez un tratament cu anticonceptionale. Am auzit tot felul de zvonuri cum ca daca iau hormoni ma voi opri din crestere, sau imi vor creste sanii. E adevarat? Ce alte efecte adverse mai exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Weeedha a răspuns:

Presupun că ai făcut deja o dozare hormonală, aşa încât doctorul tău să îți dea anticoncepționale în concentrație potrivitā. în mod normal, efectele adverse sunt cele de retenție a apei în organism ( nu neapărat toate ac fac asta) şi depunerea lipidelor la nivel hepatic. Pe termen lung, lung ( dar la fel, într-un procentaj miiinor) pot conduce la infertilitate prin blocarea axului hipotalamo- hipofizar.
Administrați în concentrație potrivită, pot doar să-ți facă bine!
Don't be afraid! sănătate!

| MsMetalhead explică (pentru Weeedha):

Multumesc! Inca nu am inceput tratamentul, urmeaza si va dura doar vrea 2-3 luni.

| Weeedha a răspuns (pentru MsMetalhead):

Cu drag! Atunci, fii pe pace! Totul va fi bine! Ai grijă de tine!

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

De crescutu tsatselor am auzit si eu.Am auzit de altfel si ca se va regla ciclu, acum nu sunt medic, spun si eu tot din auzite.Nimic mai mult. Unele efecte sunt si kg in plus. Unele femei se ingrasa, repet am auzit lucrurile astea.Deci nu le stiu 100% sigur. Spun din AUZITE. deci nu e ceva concret, e din auzite, nu te poti baza pe ceea ce spun eu, o spun ca o parere.Si ca ceva pur informativ.