| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
Am 19 ani. Urma să plec la mare și pentru a nu folosi ob-uri(sunt virgină), am fost la farmacie și aceștia mi-au dat anticoncepționale pentru a-mi opri ciclul 5 zile. Imediat ce m-am întors de acolo am luat prima pilulă inactivă pentru a-mi veni menstruația.
Întrebare: Trebuie sa iau mai multe zile pilulă inactivă sau a fost suficient doar o zi?
Încă nu mi-a venit menstruația.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar fi trebuit să consulți un ginecolog, nu să te duci la farmacie.

| Donsavas a răspuns:

Anticonceptionalele trebuie prescrise de endocrinolog/ginecolog, nu trebuie sa asculti de farmacisti in cazul asta.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Doamne fere'
La 19 ani puteai sa mergi la ginecolog sa-ti prescrie, nu sa iei dupa farmacisti, ca lor nu le pasa de sanatatea ta.
Era greu sa folosesti ob-uri mini? Nu te dezvirgineaza un ob cat degetul mic.

| ONR1R4 a răspuns:

Vrezi sa te otravesti 1 este de ajuns