| fuckName a întrebat:

Am aflat ca am Helicobater Pylori. Mi s-a dat tratament cu antibiotic la 12 ore Klabax (claritomicina) si ospamox +omez si dicarbocalm + linex. Am luat Klabax (claritomicina) si ospamox +omez si dicarbocalm si mi s-a facut rau : stari de voma, dureri de stomac, deranjare la stomac... E posibil sa fie de la pastile?! Azi nu am mai putut sa iau antibioticul, pur si simplu mi-a fost scarba. Mai ales ca eu nu pot inghitii pastile, imi e frica, si le pisez... Si au un gust mai mult decat ingrozitor, oribil. Cum as putea trata Helicobater Pylori, ce sa fac cu pastilele? Astept si eu mai multe sfaturi si indicatii in legatura cu pastilele cat si un regim alimentar specific. Va multumesc din suflet! funda celui care ma ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa iei in continuare pastilele. Se scapa extrem de greu de aceasta bacterie, poti incerca tratamentul naturist lasat de Zenithf, insa am mari dubii ca va da roade. Uneori nici medicamentele agresive date de doctori nu omoara bacteria asta si trebuie sa le folosesti in repetate randuri.
Probabil ti s-a facut rau deoarece stomacul tau este deja iritat din cauza bacteriei, daca mai adaugi si niste pastile destul de agresive pentru stomac, iti va provoca greata. Insa cu timpul, daca antibioticele vor da roade, iar inflamatia stomacului va scadea, iti va fi mai usor mai tarziu si nu ti se va mai face greata.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ar fi alternativa naturista, incearca asta pentru vreo 2 luni, apoi vezi daca mai ai infectia:
http://www.smart-publications.com/......rom-ulcers
http://www.sfatulmedicului.ro/......ylori_9480

Răspuns utilizator avertizat
| Awwwww a răspuns:

Si eu am aflat ca am H pylori sad.Mi-a dat si mie cam aceleasi pastile; nici eu nu pot sa inghit pastilele si le mai sfaram sau le pun intr-o lingura alea care sunt la capsula; nu e chiar indicat sa fac asa, dar mi-a spus doctorita ca oricum as face trebuie sa le iau.Asa ar trebui si tu; chiar daca unele au un gust cam nasol, daca te simti mai rau de la pastile poti sa te duci la doctor si sa-i spui ca iti fac rau si iti va schimba unele pastile.Si trebuie sa ti regim, sa nu mananci prajeli, grasimi, dulciuri, sucuri acidulate(mie mi-a dat o lista cu alimentele care pot sa le iau si cele care nu.

| Awwwww a răspuns:

Te simti mai bine acum dupa tratament? Adica ai scapat de bacterie? happy

| fuckName explică (pentru Awwwww):

Nu stiu daca am scapat de bacterie, chiar saptama viitoare voi reface analizele. inca am probleme cu stomacul, cat de cat, dar am inceput sa pot sa mananc anumite alimente..de fel cand stiu ca urmeaza o masa mai grasa, sau ceva ce imi poate face rau gen pizza/fast food iau un omez inainte, dar am momente cand nu iau si nu mi e rau.