| Pauliici a întrebat:

TPU,nu stiu ce sa fac x(. Nu pot dormi noaptea. am insomnie, ma culc la 4-5-6 dimineata si ma trezesc la 13-14 dupa amiaza sad.
Ce pot sa fac? Ceva,remedii naturale? :d
Am incercat sa ma culc intr-o noapte tarziu si sa ma trezesc devreme,iar "seara", desi obosita, tot la 4 m-am culcat straight face.
Nici nu stiu cum s`au dus zilele de vacanta sad. din cauza asta.sad
Dau funda.sigh

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite încă nişte remedii :
Rădăcina de valeriană (Valeriana officinalis): calemază sistemul nervos central, contribuie la diminuarea anxietăţii şi la asigurarea unui somn odihnitor.
Floarea pasiunii (Passiflora incarnate): calmant şi sedativ natural, folosit în tratarea anxietăţii şi a insomniei.
Muşeţel (Matricaria recutita): de mii de ani, muşeţelul a fost folosit cu succes în tratatea tulburărilor de somn, datorită proprietăţilor sale calmante.
Kava (Kava Kava Root, Piper methysticum): această plantă nu dă dependenţă şi este foarte eficientă în combaterea insomniei.
Ciuboţica cucului (Primula officinalis): fă-ţi o infuzie din 15g de flori, la un pahar de apă clocotită. Se ia câte o lingură, de 3-4 ori pe zi, cu 30 de minute înainte de culcare.
Hamei (Humulus lupus): infuzie dintr-o lingură de conuri de hamei la 200ml de apă clocotită. Se bea seara, înainte de culcare.

25 răspunsuri:
| Ađřıαηηα a răspuns:

Hei happy
Prin asta trec si eu insa m-am hotarat sa stau toata noaptea trezahappy, maine dimineata pe la 7 sa iau micul dejun si la 7 jumate sa ma duc sa alerg [hee hee] ca sa-mi consum energia de tot, apoi sa rezist pana pe la 10 noaptea si, Voila [ o sa fie de parca as fi consumat somnifere, sunt siguralaughing ].
Sper ca te-am ajutat [ desi nu prea cred laughing ].
Pabatting eyelashes

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru Ađřıαηηα):

Sa stii ca e buna ideea tathinking
o sa incerc si eu azi
ti-as da eu fundalaughing

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Vaaai. Habar n-ai cat ma bucura faptul ca i-a placut cuiva ideea mea blushing
Merci pentru intentia generoasa de a-mi oferi fundawinking big grin

| Hundrea a răspuns (pentru Ađřıαηηα):

Chiar merge?

| Andrei7520152 a răspuns:

Zic sa stai sus toata noaptea si sa te culci a doua zi pe la 19 00 sau 20 00. asa te trezesti pe la 8 dimineata. dupa aia cauta'ti ceva ocupatie sau un sport care sa te oboseasca pe timpul zilei. si eu patesc la fel daca nu fac aproape nimic toata ziua.

| aumih16 a răspuns:

Daca esti de la tara! culca-te la timp! ca dupa aia faci treaba prin curte! daca esti de la oras! atunci neaparat trebuie sa te culci tot la timp! iesi dimineata si faci curat! sau miscare! si sa vezi cum adormi dupa aia! n-ai treaba! dar exista si pastile de adormit! desigur! trebuie numai sa vrei doresti sa le iei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spune BlackD, poţi încerca cu lapte călduţ, dar la mine cel puţin, nu funcţionează.
Acum depine de organism, la tine poate merge.
Îţi recomand să îţi stabileşti o anumită oră de somn, pe care s-o respecţi în totalitate, aşa nu vei mai avea probleme.
O să îţi prezint câteva remedii :
Un remediu ar fi mirosul de lavandă.
Dacă ai în casă, la îndemână, miroase puţin una, somnul ar putea veni repede.
Un alt remediu ar fi sucul de cireşe.
Un alt remediu ar fi ceaiul de muşeţel.
Eu îţi recomand să închizi televizorul şi să te eliberezi de energia negativă.
Gândurile negative pot avea o influenţă negativă asupra somnului tău dulce.
Eu îţi urez succes, sper să te ajute sfaturile mele!

| Pauliici explică (pentru anonim_4396):

Am incercat cu:
-Ceai de musetel.
-Lavanda( :-s )
-TV-ul inchis
dar nici una nu a mers. sad Mai mult, lavanda imi provoaca stranutul, cred ca sunt alergica waiting

Oricum, iti multumesc mult! :* Voi incerca si cu sucul de cirese. happy

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai idee cata dreptate ai la ultima partehee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pauliici):

Uite încă nişte remedii :
Rădăcina de valeriană (Valeriana officinalis): calemază sistemul nervos central, contribuie la diminuarea anxietăţii şi la asigurarea unui somn odihnitor.
Floarea pasiunii (Passiflora incarnate): calmant şi sedativ natural, folosit în tratarea anxietăţii şi a insomniei.
Muşeţel (Matricaria recutita): de mii de ani, muşeţelul a fost folosit cu succes în tratatea tulburărilor de somn, datorită proprietăţilor sale calmante.
Kava (Kava Kava Root, Piper methysticum): această plantă nu dă dependenţă şi este foarte eficientă în combaterea insomniei.
Ciuboţica cucului (Primula officinalis): fă-ţi o infuzie din 15g de flori, la un pahar de apă clocotită. Se ia câte o lingură, de 3-4 ori pe zi, cu 30 de minute înainte de culcare.
Hamei (Humulus lupus): infuzie dintr-o lingură de conuri de hamei la 200ml de apă clocotită. Se bea seara, înainte de culcare.

| ovidiu8msn a răspuns:

Trezeste-te pe la 9-10:00 si fa miscare. Matura prin curte, alearga, ...plimba-te,...etc. Si seara la 11-12:00 in pat. Daca esti obosita nu iti mai arde de calculator.

| BlackD a răspuns:

Am auzit ca daca bei un pahar de lapte caldut seara ti se linisteste corpul si poti dormi linistit happy
Sper sa te faci bine happy

| Pauliici explică (pentru BlackD):

Multumesc! Am lapte, il pun la incalziit acuum happy
Mai astept si alte pareri, ca sa vad ce mai pot incerca daca nu merge cu laptele :d

| METALL2000 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel ma ia somnul intre 3 si 5 dimineata si ma trezesc la 11 laughing, in caz ca nu te ia somnul si e 5 ceasul nu mai sta scoalate din pat si fa alceva de exemplu sari coarda sau du-te pe afara sa alergi consumati toate energi si sa vezi ca la 10 sau 11 o sa dormi ca un pui asa am facut si eu odatawinking mult succes!

| Pauliici explică:

V-asi da la toti funda, dar din pacate se poate doar la o persoana sad Dar la ceilalti, va dau vot :* Promit! Si multumesc pentru sfaturi tuturor, am sa incerc tot ce e scris mai sus :*. Thx si sa aveti nopti cat mai linistite si zile pline de energiee! 0happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pauliici):

Mulţumesc Paula!

| Pauliici explică (pentru anonim_4396):

Eu iti multumesc! :* De fapt, VA multumesc tuturor! :*

| CyberEye a răspuns:

Pfff,asa is si eu de cand a inceput vacanta, ma culc la 1-4 si ma trezesc la 11-13...dar de ex. alaltaieri m-am trezit pe la 11 dimineata si am adormit de la 6 dimineata pana la 13 amiaza si nici acum nu mi somn trebuie sa incercam varianta lui aDDRy, al doilea raspuns laughing

| Pauliici explică (pentru CyberEye):

Cunosc chestia asta blushing

| Roxiiiiii a răspuns:

Citeste o carte thinking
pe mine mereu ma ia somnu cand ma pun sa citesc laughing
Paa >:d

| Faberlic a răspuns:

In primul rand pentru inceput incearca ca dupa ora 16 sa nu bei bauturi ce sunt energizante sau ce contin cafeina ( aici intra si bauturile racoritoare gen coca-cola cat si cappuccino, cacao etc ). Seara ar fi bun un ceai de tei. In al doilea rand incearca ca intre 21:30 - 22:00 sa mergi in camera sa te asezi confortabil pe pat si sa citesti - in gand - dintr-o carte ( pentru a putea sa adormi mai repede citeste o carte ce nu pare foarte interesanta ) Daca merge asa, ideal ar fi sa continui macar pana te reobisnuiesti sa dormi noaptea. Spor la somn! Sa imi spui daca a mers. happy

| problematica07 a răspuns:

INsomniile pot fi cauzate din cauza cafelei, bauturilor alcoolice, energizante, un regim de viata si alimentar dezorganizat si stres. Iti recomand sa bei ceaiuri relaxante inainte de somn sau poti folosi pastile pe basa de plante recomandate de doctori sau farmacisti. Poti face cateva sedinte de acupunctura ori reflexoterapie.
Sper ca te-am ajutat.

| SaNcKy a răspuns:

Sall,asa patesc si eu de 2-3 saptamani ma culc pe la 6-7 si ma trezesc pe la 4-5 seara.Am incercat sa stau toata noaptea si toata ziua treaz dar nu am reusit pe la 8 am adormit pe afara ies in fiecare seara de la 6 pana la 9:30-10 alerg fac mult sport si degeaba.

| SaNcKy a răspuns:

Sall,asa patesc si eu de 2-3 saptamani ma culc pe la 6-7 si ma trezesc pe la 16-17.Am incercat sa stau toata noaptea si toata ziua treaz dar nu am reusit pe la 8 am adormit pe afara ies in fiecare seara de la 18 pana la 9:30-10 alerg fac mult sport si degeaba.

| DarkCat12 a răspuns:

incerca sa nu te culci deloc pana a 2 zi noaptea, si sa te trezesti cealalata zi dimi pe la 9, 10.chit ca vei fi obosita, eu tot asa ma culc pe la 5, 6 ca nu am somn si ma trezesc pe la 2, 3 ziua..si am facut asa si dupaceea adormeam pe la 12, 1.si ma trezeam pe la 9, 10..nush poate e un rasp stupid da la mine a mers, oricum eu prefer sa stau noaptea ma uit la filme si din astea, si de pe la 14, 15 dupamiaza am timp si ziua sa fac ce imi vine mie laughing bftbig grin

| Nedelcu_Alex_1999 a răspuns:

Pauliici daca eu nu pot dormi noaptea beau un ceai cald si adorm imediat sper sa mearga la tine :d