| anonim_4396 a întrebat:

Am cam racit, am nasul infundat ma doare putin in gat si acum dimineata m-am trezit cu un junghi asa in stanga sus care radiaza spre spate. Si ma cam inteapa. Poate sa fie ceva grav? Multumesc frumos. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Ioana! Ai răcit, junghiul acela este din cauza răcelii, toți am trecut prin asa ceva gripă răceală, răceala nu trece fara antibiotic, mergi la medicul de familie sa i ti dea rețetă, dar intre timp ia asa: Fervex seara inainte de culcare sau coldrex, este foarte bun pentru gripă răceală scade temperatura ( febra) si a doua zi o sa te simti mai bine, multă sănătate, ce varstă ai? Multumesc. Bea ceaiuri cu lămîie pentru gît, si lapte cu miere.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru nasul infundat pui picături bixtonim găsesti la farmacie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mersii pentru fundă, cum te simți? Ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

23 am. Ma inteapa asa in piept ca niste junghiuri si respir cam greoi. poate pentru ca am fost racita.

| Iunix a răspuns:

Şi eu m-am trezit cu nasu înfunsat şi cu o usturine uşoară în gât. Ia o ridiche neagră, scopeşte-o în cap şi pune zahăr în acea scobitură. În câteva ore se va forma un sirop pe care va trebuii să-l bei.
Resturile de ridiche pe care le scobeşti cu cuțitu le poți mânca. Pune ridichea într-o cană ca să stea.

| ibaal a răspuns:

Cine stie fara sa te consulte!? Acum cu epidemia asta de gripa...
Fa si tu bai fierbinti, ceaiuri, mai stiu eu...ia ceva pentru raceala, odihneste-te mult si hidrateaza-te!
Daca nu te simti mai bine, mergi la doctor!
Sanatatewinking

| Ivanescucristina a răspuns:

Ai răcit mai la rinichi, nu e chiar așa grav dacă urmezi un tratament pentru răceală
Că să nu te mai doară așa rau poti face o baie caldă

Sănătate kiss

| Ivanov27 a răspuns:

Salut, ia un nurofen forte express pentru durere si ceva pentru raceala, ai grija sa te odihnesti. Daca durerile se vor inrautatii sau nu vor disparea in curs de maxim o saptamana ar fi cel mai bine sa consulti un doctor.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Inspira adanc si des si se rezolva