| shelly a întrebat:

Am dintii foarte strâmbi și intercalați..atat sus cat si jos. Voiam sa stiu daca ar putea fi un motiv pentru care ma tot dor gingiile si maxilarul uneori..am fost la ortodont si mi-a recomandat aparat dentar cat si o extracție, dar părinții nu sunt de acord cu extracțiile asa ca au renunțat, dar eu nu vreau sa zâmbesc, imi urasc zâmbetul..arata foarte nașpa.Ce as putea face eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil costa prea mult si parintii tai nu isi permit. Ii inteleg.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intercalat inseamna adăugat, deci clar ai vrut sa spui incălecați, esti fată sau baiat? Si ce varsta ai?

| WhiteLife a răspuns:

Dintii strambi sunt o problema nu numai din punct de vedere estetic. Poate muscatura nu e buna, si presiunea care o exercita unii pe altii iarasi nu e ok. Daca nu sunteti multumiti de ortodont, mergeti la altul si vedeti ce va spune. Cand am fost la primul control mi-a spus asa: ori fac extractii (la mine 4+4 masele de minte cu operatie) si aparatul va aranja dintii foarte frumos, nu vor ramane spatii (am dintii mari si gura mica); ori imi lasa toti dintii in gura, dar ca sa fie drepti, vor fi indreptati in fata cumva, ceea ce va face ca pe osul maxilarului sa fie o presiune foarte mare si exista riscul sa se rupa (nu e un risc mare, dar exista). Alegerea a fost a mea si am considerat ca medicul stie mai bine. Roaga-l sa-ti explica care sunt riscurile pe ambele parti.

| Vântulalb a răspuns:

Intercalati sau incalecati?
Daca te dor gingiile s-ar putea sa ai paradontoza. Sau inceputul ei.
De ce te-ai dus la ortodont si nu la stomatolog? Mergi la stomatolog, iti va face un control si va stabili de ce ai durerile.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Si, apropo! Poti sa ai un suras mai fermecator cu dintii strambi. Depinde numai sa stii sa zambesti, nu sa casti gura ca si cum ai vrea sa mananci pe cineva.

| AdrianaLacan a răspuns:

Daaca nu vrei sa ajungi la 25+ ani sa faci asta, cand nu vei mai tine cont de parerea lor, mai bine le zici parintilor ca preferi acum. Aparatele dentare in unele cazuri se pot pune doar dupa 1-2 extractii de dinti.