| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei cu aparat dentar! V-a fost facuta vreo extractie pentru a vi se indrepta dintii? Am ceea ce se numeste "overjet" in engleza,in romana nu stiu cum sa-i zic, sunt poze pe google foarte sugestive. Sunt ok extractiile? Undeva scria ca nu sunt atat de necesare si ca doar ortodontii care nu sunt profesionisti apeleaza la aceasta metoda.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cat a răspuns:

Eu am aparat dentar safir si am avut nevoie de extractia celor 4 "masele de minte" incluse. In cazul meu, atunci cand ar fi iesit si ar fi inceput sa creasca, ar fi stricat munca aparatului. In plus, din cauza lor, dintii mei nu aveau destul loc sa se miste si sa fie rearanjati.
Extractiile nu sunt necesare pentru fiecare purtator de aparat dentar, avand in vedere ca in cazul fiecaruia poate fi vorba de corectarea unei probleme diferite.

| Alexandru_Spridon_1981 a răspuns:

Eu nu am aparat dentar dar cunosc pe cineva cu problema ca asta, el nu si-a facut nici-o extrctie ci doar i s-a pus aparat dentar