| AgustD a întrebat:

Am fost la ORL-ist pentru ca m-a tras curentul la ureche si ma doare îngrozitor, deci a confirmat ca am otita. Mi-a dat Augmentin, Brofen si Alcool Boricat. Sunt bune aceste medicamente?
Astăzi imi trecuse puțin, însă mai pe seara iarăsi m-a luat acea durere ingrozitoare. Chiar nu mai suport. vreau doar sa stiu dacă acele medicamente sunt bune, le iau deja de 2 zile... nu mai pot de durere. Si in cat timp trece o otita? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu cumva sa umbli cu dusul pentru curatarea urechii.Te poti alege si cu o ciuperca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau baiat? ce vârsta ai? de unde esti? de cît timp te doare?

| AgustD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt fată, am 15 ani si mă doare de 3 zile.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgustD):

Cu augmentin trebuia sa cedeze durerea, inseamnă ca ai nevoie de alt antibiotic, trebuie sa mergi la un spital unde au cabinete orl, poate ai un dop de ceara, il scoate si după aceea se prescrie un tratament.

| AgustD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mai am o întrebare. Acum o jumătate de oră mi-am pus picături in ureche si mi s-a înfundat urechea. Cum fac s-o desfund sau ceva de genul. e insuportabil

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgustD):

Nu mai pune picaturi, nu vei rezolva nimic, tine capul aplecat in partea in care ai pus picaturi, sa curga picaturile din ureche, clăteste te cu dusul, si sterge te bine in ureche cu prosop, care ureche te doare? Stii cuva din ce cauză te doare? De cît timp? De unde esti? multumesc, multa sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stii cumva?

| AgustD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Urechea dreaptă ma doare. Cauza este că am tras curent. de 3 zile mă doare de nu mai pot. Si sunt din Ploieşti.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgustD):

Mergi luni la medicul tau de familie, sa i ti dea trimitere la alt medic orl, si acela sa se uite atent in urechea ta, poate ai dop de ceara, sa il scoată, dar auzi cu urechea dreaptă? Ca sa te lase durerea ia un ketonal, pune vata in ureche, atentie doar vată uscată nu pui altceva, fara spirt fara nimic, pui o caciulă pe cap indiferent ca afara e cald, si o sa i ti treaca. Dar ca sa dormi bine fara dureri, ia acum o pastilă de ketonal.

| AgustD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da aud însă cateodată nu prea aud bine.
Mulțumesc pentru răspunsuri!; D

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgustD):

Păi da, deoarece ai dop, tu spune i asta medicului, ca ai impresia ca simti corp străin in ureche, adică dopul de ceara, sa fie atent doctorul sa verifice bine, si sa scoată tot dopul. Sanatate multă, cum te numesti? mersi.

| AgustD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc mult. Mă numesc Elena, încântată!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AgustD):

Si eu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ti le a prescris medicul logic ca sunt bune. Augmentin e un antibiotic putenic iar Brufen un antiinfalamtor destul de puternic si el insa nu isi fac efectul instant

| justanotheruser99 a răspuns:

Da, tratamentul e bun, dar ai nevoie de odihna ca sa te recuperezi mai repede. Bea mult ceai cald si stai in pat, daca e posibil dormi cat mai mult.

| Divy a răspuns:

Pentru otită e bun uleiul de busuioc, 2-3 picături.
Dacă ai urechea înfundată trebuie să pui vitamina A înainte să o desfunzi astfel nu vei avea sau suferi de neplăceri după curățare.