| Georgian_Daniel_Feraru_1997 a întrebat:

Buna ziua TPU! Deci am nevoie de ajutor urgent ma doare foarte tare urechea, in jurul urechii cat si in jos la masea.Nu pot mesteca caci simt o umflatura la nivelul maselei,am tot luat antibiotic augumentin, algocalmin si picaturi...Alcool Boricat si o solutie auriculara data de la medicul de familie, eu am fost la farmacii sa caut ciplox ca asa mi-a recomandat doctorul de acum 2 ani, alcool boricat si ciplox dar nu am mai gasit pe nicaieri si cica este sub alta forma de nume ciprofloxacin.Inca ceva, alcoolul boricat este expirat de 3 luni, este posibil ca asta sa ma intoarca? Mama a fost acolo si era si doctorita la farmacie si a spus ca nu are nimic daca este expirat de 3 luni, aveau si din 2015...Deci spuneti-mi ce sa mai iau de prin casa sa pun la ureche ca simt ca mor,stiu ca am otita ca am mai avut,am fost la buzau si am uitat ca apa este jagoasa, am facut inot iarna si plecam de la bazin cu capul gol.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Mergi la un medic dentist. E posibil fie sa ai o infectie pe care nu o tratezi DECAT in cabinetul stomatologic, fie iti creste o măsea de minte. Măselele astea mai au darul de a da asemenea dureri cu tot cu ureche. Vezi care e situatia ta si urmează tratamentul recomandat de medic. Multa sănătate!

| Georgian_Daniel_Feraru_1997 explică (pentru PeFuga):

Am fost azi la ORL...Mi-a indesat in ureche printr-o carpa tot felul de medicamentele apoi mi-a facut spalatura unde mi-a iesit nisip, par, etc...Acum nu mai am nimic la urechea dreapta dar ma mai doare gatul, incepe sa-mi treaca si pe partea maselei.E okey, inca iau tratament si tratamentul este acelasi augumentin antiobiotin, nu l-a schimbat ca deja luam si era bun, alcool boricat si ciprofloxacin care il aveau si ei acolo ca nu se mai gaseste ciplox cum am zis si mi-a mai adaugat nurofen si omeprazol inflamatorii.Multumesc pentru ajutor, sanatate la toata lumea!

2 răspunsuri:
| alexia29 a răspuns:

Medicamente expirate? loool laughing)) Sper ca nu esti atat de destept/a incat sa iei nu?
Bun.iar pentru durerea de ureche ai putea cel mai bine sa vizitezi ORL-ul, sau un remediu ciudat, dar ai fi surprins cat de bun este laughing ar fi fumul de tigara happy. Bafta!