| DeDiiDeDii a întrebat:

Hei Tpu..Am nevoie de cateva sfaturi! Am 15 ani si vreau sa ajung la 65-68 kg..Pana incep liceul..Adica vacanta asta!

O dieta.Ce sa mananc dimineata... avand in vedere ca eu stau la tara.

As vrea sa incep dieta cat de repede posbil! Am 85kg si 1.70.

Ce sport sa practic? Eu la scoala am practicat fotbal si handbal.

Intr-un timp alergam seara, dar dupa nu am mai facut-o!

M-am saturat sa fiu criticata pentru faptul cum arat. Ajutati-ma! Va rog!

Nu ma simt bine in pielea mea, vreau sa fac o schimbare! Help!

Dau funda si nota!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Apeleaza la ajutorul unui medic nutritionist. Vei fi ajutata sa slabesti si sa inveti sa iti mentii greutatea pe termen lung. http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 24 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 24 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| jamal000 a răspuns:

Dimineata fructe legume si in rest proteine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru jamal000):

De ce nu proteine dimineata?

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Stai nu da funda la nimeni ca iti scriu tot ce trebuie sa faci din cartea lui Carmen Bruma. Wait

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Ok deci
dimineata:4 linguri de ovaz, 1 lingurita de seminte de in(poti sa iei neprajite de floare soarelui), 150 ml iaurt cu maxim 2% grasime
daca bei cafea -fara zahar
pranz:peipt de pui si legume cu ce salata vrei tu
gustare:ceai sau seminte de floarea soarelui neprajite(se gasesc in magazine)
seara:supa de legume, o felie de paine integrala
poti schimba dupa preferinte dar nu manca in nici un caz:cartofi si carne, paine, maioneza, lactate.
eu am dat exemplu.Gustare:seminte,ceai,iaurt,fructe(nu in exces)
Nu manca dulce, chipsuri ssi nu bea sucuri.Apa plata sau acidulata sau un pahar de suc de portocale.
Uite aici niste sfaturi(l 15 nu cred ca poti sa il faci dar nu alerga.Nu ajuta la nimic, Fa abdomene si cauta pe youtube poate gasesti cateva exercitii)
1. Bea 200 ml de apă plată dimineaţa, pe stomacul gol.
2. Bea în fiecare zi 30-35 ml apă/ kg corp.
3. Bea cafea cu moderaţie, simplă, fără lapte, zahăr ori alte adaosuri.
4. Nu depăşi 1.500 de calorii pe zi.
5. Nu combina niciodată: carne cu brânz ă, carne cu cartofi, carne cu pâine, carne cu orez, pâine cu ou, pâine cu brânză sau caşcaval, paste cu carne sau brânză, fructe cu orice altceva, iaurt cu carne, peşte cu cartofi, peşte cu orez, mazăre, linte sau fasole cu carne.
6. Porţiile recomandate: friptură de dimensiunea palmei, nu mai mult de 400 ml de supă, până la 350 g de legume la grătar sau 100 g de paste sau orez.
7. Fiecare dumicat solid trebuie mestecat de cel puţin 20 de ori.
8. Consumă fructele ca atare sau mixate în blender, cu tot cu pulpă, pentru că stoarse îngraşă.
9. Mănâncă ouăle fierte "cleioase", nu tari.
10. În loc să fierbi legumele, mai bine le prepari la aburi. Iar dacă nu-ţi plac decât fierte, nu le lăsa să clocotească mai mult de 10 minute, fiindcă îşi pierd nutrienţii esenţiali.
11. Sunt permise cel mult 3 linguriţe de fructe uscate sau confiate pe zi, în stare crudă şi două linguriţe de miere.
12. Nu ai voie băuturi răcoritoare, bomboane, produse de cofetărie şi patiserie, creme, biscuiţi, dulceţuri sau compoturi îndulcite.
13. Ultima masă trebuie servită cu patru ore înainte de culcare.
14. Consumă cât mai puţină sare industrială, iar dacă e posibil, înlocuieşte- o cu sare de mare. Adaug-o în mâncăruri spre finalul preparării.
15. Fă mişcare! Alege unul dintre cele cinci antrenamente propuse de Carmen şi nu sări nici măcar o zi.
Noroc! Si eu ar trebui sa slabesc am 57 de kg laughing

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Incearca diieta dukan, e o dieta care consta in proteine. Avand in vedere ca esti de la tara presupun ca ai din belsug oua, carne, lactate, legume. Ar m-ai fi ceva : bea apa calda cu bicarbonat, in cazul cunostintelor mele functioneaza happy

| Damian95 a răspuns:

Nu prea ai cum sa slabesti pana la 65-68 de kg in doar 3 luni dar poti incerca. In mare parte depinde de tipul tau somatic (felul in care organismul arde grasimile). Bea undeva intre 2-3 litri de apa pe zi (creste metabolismul cu 80%). Mananca cate putin (o jumatate din masa normala) dar de 5 ori pe zi. Daca se poate undeva la 3 ore o masa si intre o gustare (fructe). Nu manca carne de porc sau mancaruri uleioase. Mai putina paine. Construiesteti un regim din mai multe fructe si legume cu carne de peste sau pui dar nu prajite in ulei. Fa sport macar o ora pe zi. Alergatul te ajuta mult dar trebuie sa ai perseverenta in orice caz nu vei reusi atat de mult dar poti slabi undeva intre 10-15 kg pana la toamna. Iti urez succes happy