| AliLina2 a întrebat:

Hei TPU,am nevoie de un sfat, am anemie de la o varsta mai mica(16-17 ani),de obicei ma simt putin obosit, nu prea respir nici foarte bine(mai mult expir decat inspir)plus ca mai am mici palpitatii sau dureri in zona inimii..In clasa a 10-ea am facut box doua luni(nu am mai continuat din motive personale,nu de sanatate),ma miscam putin mai greu dar faceam exercitii,alergam, reuseam sa fac antrenamentul(atunci nu fumam)..mentionez ca au trecut 5-6 ani de atunci..acum as vrea sa ma apuc iarasi,mai mult pentru autoaparare,dar eu la efort sau cand ma iau cu cineva. in gura sau la bataie, incepe sa imi bata inima si simt o frica in mine..plus ca daca alerg 1-2 km,nu mai pot(am lasat si tigarile).dar as vrea tare mult sa ma apuc din nou de box,ce spuneti, as putea face fata? Poate a mai trecut cineva printr-o poveste asemanatoare ca a mea..Multumesc pentru ca mi-ati ascultat povestea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Nu cred ca o sa faci fata, iti recomand sa te duci si la un specialist sa iti spuna clar daca poti sau nu. La box e nevoie de efort si tu cum ai aceste probleme nu cred ca o sa poti continua. Doar sa faci cate putin, dar... Oricum mergi la un doctor sa vezi.

| AliLina2 explică (pentru Luizaaa):

Multumesc pentru sfat!

| Luizaaa a răspuns (pentru AliLina2):

Cu placere. Sanatate!