| SuntMidu a întrebat:

Salut! Recent am făcut analizele și am descoperit ca am deficit de fier (33 mg când normalul este 50-170). Ideea este ca cred ca am și anemie, deoarece sunt mereu obosit, am palpitații și uneori chiar halucinații. Am luat suplimente însă as vrea sa știu in cam cât timp îmi revin la normal și din ce cauza am lipsa de fier (in trecut consumam multă cola și fumam+energizante) și am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fierul din suplimente nu se asimilează bine. Ia din alimente.

| Floridori a răspuns:

Anemia feripriva este fix asta: deficitul de fier.

Deficitul de fier poate cauza oboseala, lipsa de energie, ameteli etc.Halucinatiile pot sa apara doar in cazuri de anemie feripriva severa.

In primul rand, suplimentele de fier se iau in cantitati ajustate de catre medicul tau, astfel incat schema de tratament sa fie una care sa conduca la rezultatele dorite.

In plus, va trebui sa "umbli" putin la alimentatie.Mananca alimente bogate in fier, precum: carne, organe (ficatul este excelent), spanac, sfecla rosie, brocoli, fasole, linte, ciocolata neagra etc.

Medicul tau iti va cere sa repeti analizele la anumite perioade de timp pentru a monitoriza progresul.
In cazul in care se va ajunge la o extrema, iar tratamentul nu va da rezultatele dorite, se poate lua in calcul transfuzia de sange.

| Yuoia a răspuns:

Anemia este data de lipsa de fier!
A, dar vad ca ti-a raspuns Floareasoarelui.

| Kamiyashiro a răspuns:

Ești in creștere la 16 ani, nu e deficit decât unul temporar necesar in creștere. La 16-18 ani consumul de minerale e cumva exagerat datorită creșterii. Se formează o armată de lucrători care cresc corpul, lucru care după 21 de ani se oprește și urmează întreținere și păstrare.
Nu recomand sa te compari cu copii sau adulții cât timp ești adolescent si crești zilnic.
De asemeena nu sunt recomandate vitamine si minerale din magazin, sunt contraproductive. 1. E ca mint pe produs ca nu conține exact ce zic ei, ca îți vinde faină amestecată cuu ceva vitamin. 2. Luarea fierului de unul singur nu ajută decât ca ajunge tot la wc, deoarece natura a pus elementele împreună sa conclucreze. Prea mult fier sau vitamină de un singur fel, de fapt e folosit sub 1 gram care face reacție, restul e eliminat prin intestin.
Deci mănâncă spanac si urzici, supe de urzici, tocană de urzici etc... Pot ajuta corpul sa ingereze mai multe minerale necesare in creștere.
Daca nu dai vitamine si minerale de calitate acum ca se construiește in tine organismul, vei avea materiale de proastă calitate in tine.
Dacă nu îți plac urzicile, caută un manual cu conținutul legumelor si fructelor, vezi care conțin mai mult fier si mănâncă o săptămână numai acele legume si fructe.
Apoi pentru asimilarea fierului nu e suficient sa mănânci doar legume, fructe sau frunze cu fier. Este necesară o gimnastica de asimilare minerale.
Trebuie sa fi atent de mai multe ori pe parcursul zilei la digestia ta.
Momentul propice ar fi la 1-2 ore după ce mănânci să faci gimnastica de asimilare.
Ea poate cuprinde 1. întinderi de mâini, picioare, rasucirea corpului, deci streaching 2.mai multe genoflexiuni.
Genoflexiunile asimilează cel mai repede vitaminele. Si mineralele.
Daca ajungi cam la 200 de genoflexiuni facute in 15 minute fara pauză, repetat zilnic, o sa aibă ca efect pe langa asimilarea de fier, iesirea din oboseală cronica și anemie.