| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie sa imi pun ochelari :/. Am mai purtat si cand am fost mica, copii faceau misto chestii din astea, niciodata nu m-am simtit ok cand ii aveam, asa ca am renuntat la ei. Acum vreau si am nevoie deoarece nu mai am o vedere foarte buna. Da-ti-mi sfaturi cum sa ma simt mai bine cu ei, ce fel de forma la rama sa iau. Chiar am nevoie de ajutorul vostru happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kettolix a răspuns:

Mie imi place modelul asta.
https://s.zumzi.com/zp/3/8/38cd697af8c23ab5d3f79f529403508c_1_large.jpg
Dar iti sfatuiesc sa probezi la oftalmologie cateva perechi, cea de sus si: http://img13.olx.ro/......uresti.jpg
https://hainutadinfereastra.files.wordpress.com/2012/04/mg_3754.jpg
https://www.google.ro/......ps?/search mi-a fost lene sa intru pe imagine :)) )
http://rame-ochelari.com/william-morriss-9069
Si eu imi fac saptamana viitoare alti ochelari, mi s-a marit dioptria acum 2 luni si nu vad bine. ly

14 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Gandeste-te ca e pentru binele tau. Daca ii porti acum, nu mai trebuie sa ii porti pe la 20-30 de ani (depinde). Poarta doar ce te avantajeaza, eu as opta pentru unii cu rama neagra, simpluta.

| CristinaSNC a răspuns (pentru Kenya):

Tot la unii negri cu o rama simpla as opta si eu happy

| Zazy a răspuns:

Stai liniștită. Și de mine râd mulți, și chiar mă deranjează.Mă strigă "băbuță„ sau multe altele, și fiind sensibilă, plâng des. Asta e. Uneori, nu-i poți mulțumi pe toți. Și alții preferă să-și bată joc, decât să-și vadă de treaba lor.Doar un băiat, mi-a luat apărarea, și mi-a spus "Degeaba plângi.Nu băga toți proștii în seamă. La un moment dat, și ei vor purta, că toți stau ore în sir la TV, PC, etc. Atunci să râzi tu de ei happy " M-a făcut să mă simt mai bine, și ți-am scris asta ca să te simți și tu la fel happy.
Ți-am mai răspuns la o întrebare tot cu ochelarii. Cred că ți-ar plăcea ochelarii dreptunghici, pătrați de culoare neagră, cu o ramă subțire și dată cu lac happy. Acum depinde de gusturile tale, și de structura feței.

Sper să-ți alegi ochelarii potriviți, și să mergi mai departe, nu uita să alungi proștii. happy

| CristinaSNC a răspuns (pentru Zazy):

Cu rasul se intampla pe la 8ani laughing acum am arpoape 18, nu se mai pune problema de ras, dar nicioadata eu nu m-am simtit confortabil cu ei, dar o sa ii port kiss

| Zazy a răspuns (pentru CristinaSNC):

E normal să nu te simți connfortabil cu ei. Dar apoi te obișnuiești.

| Andrei663 a răspuns:

Daca esti dispusa poti sa iti iei lentile de contactwinking

| AlliumUstum a răspuns:

Forma si rama depinde de forma fetei, culoarea ochilor etc
Trebuie sa iei unii cu care sa te simti bine si sa-ti placa tie.
Nu stiu de unde esti, dar este prima oara cand aud ca se face misto de cineva cu ochelari. Multi copii au si le da chiar un aer interesant. Poate doar daca esti intr-un loc in care sa fi inteligent e o rusine mai poti da de unii care rad de ochelari :/

| CristinaSNC a răspuns (pentru AlliumUstum):

Ehh, acum am crescut laughing, dar nu stiu cum sa ma simt bine cu ei, ca de ras sigur nu mai e vorba laughing, ma simt incomod cu ochelari, nici pentru lentile de contact nu optez

| AlliumUstum a răspuns:

Mie imi plac cei cu rama foarte subtire, metalica, aproape invizibila.

| AlliumUstum a răspuns:

Lentilele de contact sunt greu de intretinut si iti pot crea probleme in timp. Pentru purtat zilnic nu le recomand, sunt pretentioase.

| Gabriela74365 a răspuns:

Când vei merge sa iti cumperi ochelari.In acea optică iti va zice ce lentile pentru ochelari sa iei si toate. Spre deosebire de rama ti-o alegi tu, depinde cum iti sta mai bine.
Dar uite un sfat poți purta si lentile de contact daca nu te deranjează sa le pui sa le scoți si sa nu le murdaresti si sa nu le porți noapte.

| CristinaSNC a răspuns (pentru Gabriela74365):

Optez pentru ochelari mai degraba laughing

| crazyy44 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te simti rau pentru ca alti copii radeau de tine pentru ca tu trebuie sa te simti bine in pielea ta. Oricum tu trebuie sa te gandesti pentru ca pentru binele tau si pentru ati alege rama poti sa.ti iei o rama stil borcan pentru ca aceia sunt la moda acum si oricui iar sta bine in ei