| zoom2012 a întrebat:

Hei TPU.Am o febra musculara la burta rau de tot... Am facut 30 genoflexiuni, flotari 30, abdomene 20. si dupa imediat am iesit afara si am alergat o gramada la fotbal.A doua zi ma doare burta ( muschii). si cand rad, tusesc dar si asa normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Primo a răspuns:

OXI023 are dreptate trebuie sa repeti exercitiile chiar daca e foarte greu... asa o sa iti treaca happy si poti lua o aspirina ajuta stiu din propria axperienta am facut atletism si acum merg la sala si stiu ce inseamna febra musculara

| Cosmin86 a răspuns:

Eu zic sa lasi zona respectiva sa se refaca 100 % inainte s-o fortezi din nou, asta o sa-ti recomande orice medic sportiv.
Si da, e normal sa te doara cand razi, tusesti, etc. ca atunci se incordeza putin abdomenul.
Cat de des faci abdomene?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Stai un pic la pat, fă o baie la cada caldă (nu rece, nu fierbinte), cumpara de la farmacie un gel "Puterea ursului" sau "Puterea calului" (așa se numesc, nu e glumă) și dă-te cu un strat subțire pe burtă, dar vezi sa nu atingi alte locuri, că ustură! Să nu te sperii, că o să ți se încingă pielea, dar te va lăsa durerea. Și nu mai face excese, totul cu măsură!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/

| OXI023 a răspuns:

Salut! Din proprie experienta pot spune ca cel mai bun remediu este ca atunci cand faci febra sa lucrezi usor exercitiul care ti-a cauzat febra. Spre exemplu daca ai facut genuflexiuni cu greutate, a 2-a zi, cand ai febra incearca sa faci tot genuflectiuni dar cu greutate mai usoara, fara sa lucrezi muschiul prea tare. Pe mine asta m-a ajutat.
bafta

| zoom2012 explică:

Ms mult pentru raspunsuri