| QueenTH a întrebat:

Buna!

Ieri am iesit afara cu bicicleta cam doua ore.Acum...sunt praf.Am facut febra musculara la piciore, la fund, la spate si la gat si ma doare ingrozitor.Deabea merg.Cum sa scap de febra musculara? ( nu pot sa fac exercitii)

...mai sunt si racita. HELEP ME happy )))))

Răspuns Câştigător
| PinkPanther001 a răspuns:

O baie în apă caldă în care se pune un pumn de sare grunjoasă va ajuta întotdeauna la relaxarea muşchilor.
Aspirina este şi ea un bun antidot pentru febra musculară. Cel mai indicat ar fi să fie administrată înainte de efort. Are efect anticoagulant şi blochează receptorii de durere. Administrată ulterior, ajută la reducerea durerii, dar nu grăbeşte refacerea ţesutului muscular afectat.
Masajul uşor la nivelul zonei afectate poate fi de asemenea util. Acesta stimulează neutrofilele, care luptă împotriva inflamaţiei şi diminuează durerea.

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru a trece febra musculara poti lua un analgezic(gen nurofen, paduden).

| BlueEBirdD a răspuns:

Trebuia să iei, după ce ai venit de la plimbare, o linguriță de zahăr. încearcă sa iei și acum, dar nu sunt sigur ca va merge... Dacă nu așteaptă, o să treacă cu timpul! Toate cele bune!

| ylakiztenurb a răspuns:

Eu ma plimbam si imi trecea febra musculara...