| Ana1117 a întrebat:

Hei TPU. Am o hernie hiatala de 3cm fara simptome. Daca raman insarcinata sunt sanse ca aceasta hernie sa creasca mai mult si sa nu pot tine sarcina? Sau sa creasca atat de mult datorita sarcinii incat va trebui operata? A mai trecut cineva printr-o sarcina cu hernie hiatala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Sunt rare cazurile in care hernia hiatala sa complice sarcina pana in punctul de a o pierde, iar daca o complica, acest lucru se intampla de cele mai multe ori in ultimul trimestru, atunci cand uterul incepe sa aiba dimensiuni considerabile si incepe sa impinga organele, inclusiv stomacul, in sus.De regula, complicatiile prezentate sunt tratabile in timpul sarcinii.

In schimb, fix din cauza ca exista aceasta "relocare" a organelor pe timpul sarcinii, hernia hiatala va putea sa se inrautateasca.In plus, simptomele specifice sarcinii vor fi mult mai accentuate si vei avea nevoie de monitorizare medicala in mod constant, mai ales ca exista sanse mari sa prezinti hyperemesis gravidarum, iar acest lucru poate impiedica dezvoltarea normala a fatului, pe langa alte probleme cu care te-ai putea confrunta.

Daca nu ai simptome, nu prea se ia in calcul o operatie, insa cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul tau si sa ii expui intentiile de a ramane insarcinata.Cel mai probabil iti va da unda verde si te va atentiona cu privire la anumite riscuri si te va sfatui sa ai o monitorizare serioasa pe parcurs, dar poate iti prezinta si o alta varianta care sa includa interventia laparoscopica in cazul in care va considera necesar.

Multa sanatate!

| SharpEagle a răspuns:

Sarcina cu siguranta o va exacerba. Musai opereza-te inainte de sarcina, o sa o faci laparoscopic.