| 220V a întrebat:

Cum se trateaza in mod natural o hernie hiatala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nici o hernie nu se poate trata pe cale naturala, numai chirurgical.

| 220V explică (pentru Abh):

Am citit pe net ca se urmeaza un anumit tratament cu medicamente si dupa daca nu se reuseste nimic se trece la modalitatea asta

Abh
| Abh a răspuns:

BGDs, felicitari pentru raspuns, eu ti-a da funda!

| BGDs a răspuns (pentru Abh):

Multumesc tongue

| 220V explică (pentru BGDs):

Da tu ce meserie ai, de sti?

| BGDs a răspuns (pentru 220V):

Sunt aproape-chirurg happy

| BGDs a răspuns:

Nu se trateaza pe cale naturala, trebuie operata.

| 220V explică (pentru BGDs):

Dar eu am vazut ca se urmeaza un tratament si daca e grava, atunci

| BGDs a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ce e hernia hiatala. Iti explic pe scurt si pe intelesul tau. Esofagul se continua cu stomacul, care la randul lui se continua cu intestinul subtire si intestinul gros. Esofagul are o portiune cervicala (in gat), una toracica (in piept) si una abdominala scurta (de vreo 3 cm), dupa care se continua cu stomacul. La intersectia dintre esofagul toracic si cel abdominal se afla muschiul diafragm ( diafragmul separa taracele de abdomen), pe care esofagul il traverseaza printr-un orificiu ( orificiu care se numeste hiatus diafragmatic - de unde si hernie HIATALA). In mod normal acest hiatus este calibrat la grosimea esofagului, fara sa fie un spatiu "gol" pe langa esofag. In cazul herniei hiatale, acest hiatus se largeste si permite stomacului sa "alunece" din cavitatea abdominala in cavitatea toracica si determina o serie modificari patologice. In concluzie, tratamentul medicamentos sau "natural" cum ii zici tu, nu face decat sa amelioreze pe moment simptomele, insa hernia hiatala nu va trece decat daca se intervine chirurgical si se recalibreaza acel hiatus pe marimea esofagului. Sper ca m-am exprimat bine si m-ai inteles happy daca mai ai intrebari...

| baal24 a răspuns:

Spinteci burtoaca si tragi stomacul la loc in abdomen. Lipesti cu scoci cand termini. Funda?